UKRAYNA TİCARİ GEMİLER İÇİN KARADENİZ KORİDORLARINI BELİRLEDİ

UKRAYNA TİCARİ GEMİLER İÇİN KARADENİZ KORİDORLARINI BELİRLEDİ

Ukrayna donanması, Karadeniz'deki askeri tehditlerin ve mayın tehlikesinin devam ettiğini vurguladı.

adscode

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Perşembe günü yaptığı açıklamada, Karadeniz'deki Ukrayna limanlarına gidip gelen ticari gemiler için geçici koridorlar belirlediğini söyledi.

Ukrayna Donanması'nın yaptığı açıklamada, deniz yollarının Ukrayna tarafından Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne önerildiğini söyledi.

Rotalar, öncelikle Rusya-Ukrayna ihtilafı nedeniyle Çornomorsk, Odesa ve Pivdenny limanlarında mahsur kalan sivil gemilerin Ukrayna karasularını terk etmesi için kullanılacak.

Ukrayna donanması, Karadeniz'deki askeri tehditlerin ve mayın tehlikesinin devam ettiğini vurguladı ve Rusya'yı ticaret gemiciliğine tehlike yaratmakla suçladı.

Karadeniz Tahıl Girişimi geçen ay çöktükten sonra , Rusya ve Ukrayna Karadeniz üzerinden birbirlerinin limanlarına giden gemileri potansiyel askeri yük taşıyıcıları olarak değerlendireceklerini söylediler.

Açıklamada, "Sahipleri/kaptanları mevcut koşullarda sefere hazır olduklarını resmi olarak teyit eden gemilerin bu güzergahlardan geçişine izin verilecektir" denildi.

Ukrayna donanması sözcüsü Oleh Chalyk, Reuters'e şunları söyledi: "Koridor çok şeffaf olacak, gemilere kameralar koyacağız ve bunun tamamen insani bir görev olduğunu ve askeri bir amacı olmadığını gösterecek bir yayın yapılacak."

BM sözcü yardımcısı Farhan Haq, "Ticari gemicilik için güvenli seyir, yeniden başlatılacağını umduğumuz Karadeniz Girişimi'nin faydalarından biriydi" dedi.

"Uluslararası İnsancıl Hukukun kara ve deniz üzerindeki yükümlülükleri yerine getirilmelidir."

Geçen yıldan bu yana yaklaşık 60 ticari gemi Ukrayna limanlarında mahsur kaldı.

HABERİN KAYNAĞI: habereguven.com