"UKRAYNA'DA REHİN TUTULAN GEMİLER 2 SENE SONUNDA KURTARILMAYI BEKLİYOR"

"UKRAYNA'DA REHİN TUTULAN GEMİLER 2 SENE SONUNDA KURTARILMAYI BEKLİYOR"

İki yıldır Ukrayna'da mahsur kalan gemiler için yeni gelişmeler bekleniyor.

adscode

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'da mahsur kalan gemiler için 2023 yılının Haziran ayında şu açıklamalara yer vermişti:

"Ukrayna limanlarındaki 12 tane geminin durumunu da Ukrayna Volodimir Zelenski ile konuştuk. Bu gemilerin de serbest bırakılması noktasında gayret edeceklerini ifade ettiler. Burada bulunan Türk gemilerinin de bırakılmasıyla Türk iş adamlarımız da rahatlayacaklar."

KOSDER BAŞKANI HAKAN ÇENDİK DE KONUYA DEĞİNMİŞTİ

Kosder Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan Çendik, "Hiç alışık olmadığımız bir süreç yaşıyoruz. Gemi adamlarını güvertede gördünüz hepsi oturtulup, esir alınmış şekilde, şüpheli gibi. Bunlar ekmeğinin peşinde olan fedakar cefakar gemiciler. Gemicilerin o gömrüntülerle yansıması hoş olmuyor." değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Gemi sahipleri de ekonomik açıdan büyük zararda olduğunu söyleyen Çendik, "Bu gemiler ticaret yapamaz haldeler. Gemilerin çalışması gerekiyor, bunların tekrar çalışması çok büyük maliyet. Fabrika diyoruz gemilere. Bunun ciddi anlamda ekonomik kayıpları var. 12 türk ve 60 yabancı gemiye ekonomik külfeti var." ifadelerini kullanmıştı. 
 
Karadeniz'deki Rus tehdidi nedeniyle aylardır evlerine dönemeyen Türk denizciler var. Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna limanlarında mahsur kalan 12 Türk gemisi ve o gemilerde bulunan mürettebat yaklaşık 2 yıldır kurtarılmayı bekliyor.

Orion S gemisi de Nikolayev Limanında demirli Türk gemilerinden biri. Tahıl koridoru kapsamında olmadıkları için denize açılamadılar. Geminin kaptanı mayın tehdidi nedeniyle geminin tahliye edilemediğini aktardı.

İki yıldır Ukrayna'da mahsur kalan gemiler için yeni gelişmeler bekleniyor.

TÜRK DENİZ MEDYA