YALOVALI BALIKÇILARIN "HAL PROJESİNDEN" BEKLENTİSİ BÜYÜK

YALOVALI BALIKÇILARIN "HAL PROJESİNDEN" BEKLENTİSİ BÜYÜK

Yalova Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, Balık Hali Projesi’nin hayata geçirilmesi halinde kent ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Karataş, su ürünü karaya çıkış noktalarından biri olan Yalova Dereağzı mevkiinde Balık Hali Projesi’nin yapılması halinde kentte değer katacağını söyledi. Marmara Denizi’nde 10’a yakın çıkış noktası bulunduğuna dikkati çeken Karataş, bunlardan birisinin de Yalova’da olduğunu ve bunun yıllardır değerlendirilemediğini söyledi.

Ekonomi hareketlenecek
Diğer illerden de balık haline sektör temsilcilerinin gelmesiyle ekonomik açıdan hareketlilik yaşanacağını anlatan Karataş, “50-100 kişi orada ekmek yer. Ben, balığımı buradan Ereğli’ye, Bursa, İstanbul’a yollamam, nakliye parası vermem. Yalova halkı da ucuz balık yer. Halk için iyi bir şey olur. Yıllardır sürekli bu mezada gidip gelen birisiyim. Mutlaka ilin ekonomisine katkılar sağlayacaktır. Sektörde genelde nakit para dönüyor” diye konuştu.

DLH Dereağzı’nın ıslah çalışmasını yapması gerekiyor
Karataş, öncelikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün (DLH) Dereağzı’nda ıslah çalışması gerçekleştirmesi gerektiğini belirterek, “Islah olmadan oraya mezat alanı yapsan dahi olmaz. Çünkü tekneler yanaşamıyor, iskelelerimiz yok. Önce bu yapıldıktan sonra mezat düşünülmesi lazım” ifadesini kullandı.