YAVUZ SELİM KIRAN: "ÜLKEMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİ SAVUNMAK ADINA; CANSİPARANE MÜCADELE İÇİNDEYİZ"

YAVUZ SELİM KIRAN: "ÜLKEMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİ SAVUNMAK ADINA; CANSİPARANE MÜCADELE İÇİNDEYİZ"

Dış İşleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Denizcilik Sektöründeki son gelişmeleri İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Meclis Toplantısında aktardı.

"BAYRAĞIMIZIN DALGALANDIĞI HER BİR NOKTADA ÜLKEMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİ SAVUNMAK ADINA; CANSİPARANE MÜCADELE İÇİNDEYİZ"

"Bugün sizlerle birlikte olduğum için çok mutluyum. Sayın Salih Zeki Çakır’ın davetiyle burada olduğum için; ayrıca mutluyum. Tamer Kıran’ın ifade ettiği gibi; üzüntülü günlerden geçiyoruz. Yüreğimiz yangın yeri! Bir an evvel devletimizin kudreti ve milletimizin dayanışmasıyla bu musibeti de kısa sürede geride bırakacağımızı ümit ediyoruz.Keza, Deniz Ticaret Odamız gibi pek çok sivil toplum kuruluşumuz, duyarlı vatandaşlarımız bu yangının söndürülmesi için; tarihin her döneminde olduğu gibi bugün bir kez daha seferber oldu. Özellikle yurtdışından gelen dayanışma mesajları ve destekler de bu mücadele de bize güç verdi. Bu mücadelede bize destek veren bütün ülkelere şükranlarımı sunuyorum. Deniz Ticaret Odamıza bu vesilesiyle; destek mesajları ve beyanları sebebiyle ayrıca teşekkür ediyorum. Yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı ancak; belirli noktalarda hâlen devam ediyor. Süreci çok yakından takip ediyoruz. 

Pek çok konuda, Deniz Ticaret Odamızdaki her bireyle yakın çalışma içerisindeyiz. Hamdolsun; denizcilerimiz dünyanın dört bir tarafında bayrağımızı dalgalandırıyorlar. O yüzden bizde bayrağımızın dalgalandığı her bir noktada ülkemizin hak ve menfaatlerini savunmak adına; cansiparane mücadele içindeyiz. Denizcilik sektörü, son derece kapsamlı bir alan. Bakanlık olarak, denizcilik sektöründeki kabiliyetlerimizin, yeteneklerimizin, tecrübelerimizin hakkıyla müdafaa edilmesi ve siyasi kazanımlara dönüşmesi adına mücadeleler içindeyiz.

Denizcilik sektöründe, Türkiye’nin sahip olduğu imkan ve kabiliyetlerin tam anlamıyla hayata geçirilmesi adına atılması gereken adımlar var. Son 20 yılda denizcilik sektöründe önemli atılımlar yapılmakta. Hem hukuki hem ekonomik anlamda özellikle enerji boyutuyla keza; yerli ve milli savunma sanayii hamlelerimizle denizcilik sektöründeki varlığımızın tam kapasiteyle hayata geçirilmesi konusunda Türkiye son dönemde ciddi adımlar atıyor. Bu durumu; Denizcilik Zirvesi’nde sektörün bütün paydaşları ele aldı."

Kaynak: TURKDENİZ.COM