YAVUZ, SONDAJ İÇİN KARADENİZ'E AÇILIYOR

Türkiye’nin derin denizlerdeki sondaj filosunun ikinci üyesi olan Yavuz gemisi, bakımının ardından Zonguldak'taki Filyos Limanı’ndan uğurlanacak.

Karadeniz gaz sahasında devam eden çalışmalara destek verecek olan Yavuz, ihtiyaç halinde yeni aramalar için de kullanılacak. Gaz sahalarında oluşturulan kuyuların başında yer alacak olan dev kuyubaşı vanası da Yavuz tarafından çalışmaların yapıldığı sahadan Karadeniz’in derinliklerine indirilecek.

Yavuz sondaj gemisi, bakım işlerinin ardından Filyos Limanı’ndan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılacağı törenle uğurlanacak. Yurtdışından satın alınarak Ekim 2018’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) envanterine katılan Yavuz Sondaj Gemisi, hazırlıklarının tamamlanmasının ardından Haziran 2019’da Kocaeli’nden uğurlandı. Filyos Limanı’na demirleyen dev gemi, yapılan revizyon ve yenileme çalışmalarının ardından bugün yola çıkacak.

Karadeniz gaz sahasında devam eden çalışmalara destek verecek olan Yavuz, ihtiyaç halinde yeni aramalar için de kullanılacak. Ayrıca geçen hafta Filyos Limanı’na getirilen kuyubaşı vanası da Yavuz tarafından çalışmaların yapıldığı sahadan Karadeniz’in derinliklerine indirilecek. Uzunluğu 229, kule yüksekliği 104, genişliği 36 metre olan Yavuz Sondaj Gemisi, 52 bin 105 groston ağırlığında. Yaklaşık 12 bin 200 metreye kadar sondaj kabiliyet bulunan dev gemi, 6+ jenerasyon derin sondaj gemisi olarak dikkatleri çekiyor.

Kaynak: Milliyet