ZİYA KALKAVAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ "BRÖVE TAKMA TÖRENİ" GERÇEKLEŞTİ

ZİYA KALKAVAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ "BRÖVE TAKMA TÖRENİ" GERÇEKLEŞTİ

Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bröve Takma Töreni Barbaros Konferans Salonu'nda düzenlendi.

adscode

Denizcilik eğitimi ve bilimi alanındaki güzide kurumlardan biri olan Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin "Bröve Takma Töreni" Barbaros Konferans Salonu'nda yapıldı.

Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen, fakülte öğrencilerinin aile ve yakınlarının yoğun katılım gösterdiği törene, öğretim elemanlarının yanı sıra bölgedeki denizcilik kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcileri de katıldı.Açılış konuşmalarını Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erol Gündoğdu gerçekleştirdi. Gündoğdu öğrencilere başarılar dileyerek, denizcilik tarihi ve kültürü ile ilgili bilgiler verdi. Denizcilik eğitiminin önemine vurgu yapan Gündoğdu, deneyimli bir denizci olabilmek için yapılması gerekenleri belirtti.
Ardından Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sedat Işık kürsüye çıktı. Işık yaptığı konuşmada: "Burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. 90 yıllık bir mazisi olan bu okul, denizcilik sektörüne insan kazandırmayı amaçlıyor. Bir geleneği başlatmış bulunuyorsunuz. Denizcilik sektörüne hoşgeldiniz aidiyet duygusuyla yapılan bu tören bizler için çok anlamlı. Bugünden sonra sektörün vazgeçilmez öğrencileri olacaksınız. Mesleki İngilizcenizi geliştirmenizi rica ediyorum. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözüyle bitirmek istiyorum: Denizcilik sadece ulaştırma işi değil, iktisadi iş olarak anlaşılacak ve tersaneler, gemiler, limanlar ve iskeleler inşa edilecek, deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir. Çünkü: Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer. Bu minvalde, başarılarınızın devamını diliyorum." ifadelerini kullandı.


Daha sonra Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Salih Zeki Çakır bir konuşma gerçekleştirdi. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni eden Çakır:

"Denizcilik mesleğini seçmiş bulunuyorsunuz. İyi bir başlangıç yaptınız. Bizler de bu koltuklarda oturarak bugünlere geldik. Mesleğinizin kıymetini bilmelisiniz. Denizcilik, zor bir meslektir. Üstesinden geleceğinize eminim. Durumunuzu bilerek tedbirli olmanızı dilerim. Kendinizi iyi yetiştirin. Temel bir şart var: özgüvenli olmalısınız.

Denizcilik, özgüven üzerine kurulu bir meslektir. Özgüven, hedeflerinize ulaşmanızın önünü açacak. Yapacağınız işe, bilgi ve becerinizi katarak üstesinden gelebilirsiniz. Başarılı insanların en önemli özelliği, çalışkan olmalarıdır. Çalışkan olun.

Cumhuriyetimizin 100.yılına özgü olarak kutlamalar yapılıyor. Bizler de denizciliğimizin daha iyi yerlere gelebilmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ülkemizin kalkınması için en önemli etmenlerden biri de denizciliğimizin büyümesidir.

Denizlerdeki gücümüz kaçınılmazdır. Türk Deniz Ticaret filomuzun hedefi sıralamada ilk 10'a girebilmek. Denizcilik eğitimi, nicelik olarak büyümeyi karşılayacak durumda değil. Daha fazla öğrenciye ihtiyacımız var.

Bu hedefler için çok çalışmalıyız. Mesleğin gerekliliklerini yerine getirip çağdaş teknolojilere uyum sağlayarak bunu başarabiliriz. Ülkemize, milli ve manevi değerlerimize katkı vermeniz inancıyla hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum."

Salih Zeki Çakır'ın konuşmalarının ardından, öğrencilere bröve takma törenine geçildi. Eski Denizcilik ve Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, TÜRDEF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Teoman Mustafa Akyol, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Akbulut ise; öğrencilere eğitim hayatları ve sonrasındaki iş sürecinde, denizciliği sevmelerini ve yaşamlarındaki odak merkezine denizcilik sektörünün gelişmesini koyarak ilerlemelerini öğütlediler. Denizcilik eğitiminde ailelere düşen görevin son derece önemli olduğunu vurgulayan sektör temsilcileri, öğrencilerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ