BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: "RUSYA VE UKRAYNA'DA SIKINTI YAŞAYAN GEMİLERİMİZLE SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDEYİZ"

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: "RUSYA VE UKRAYNA'DA SIKINTI YAŞAYAN GEMİLERİMİZLE SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDEYİZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ukrayna'da bekleyen 23 Türk gemisiyle ilgili açıklama yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı bir televizyon programında Ukrayna-Rusya krizine ilişkin soruları yanıtladı.

Ukrayna'da bekleyen 23 Türk gemisi ile ilgili açıklamalar yapan Karaismailoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Dünyanın neresinde olursa olsun Türk Bayraklı gemi varsa bizim arama kurtarma gemimiz var, orayla irtibattayız. Onları GPS ve haritalarla takip ederiz. O yüzden Karadeniz'de, Rusya ve Ukrayna'da sıkıntı yaşayan gemilerimizle sürekli irtibat halindeyiz. 

Konuştuğumuz 18 gemi Azak Denizi'nde, Rus limanındaydı. Savaş nedeniyle ayrılamıyorlardı. Cumhurbaşkanımızın görüşmesi neticesinde 18 geminin hepsi limandan ayrıldı. Sadece hava durumundan dolayı Karadeniz'e açılamadılar. Peyderpey çıkmaya başladılar. 18 geminin 6'sı ayçiçek yağı yüklü gemilerdi. Bir tanesi Ege Denizi'nden Mersin'e yol alıyor, diğeri de Boğaz'a geliyor, ötekiler de yolda.

Asıl sıkıntımız Ukrayna'daki 23 tane gemimiz. Orayla da Milli Savunma Bakanlığımız yoğun temas halindeler. Tahliye talebi olan vatandaşlarımızı oradan aldık. Gemilerini terk etmek istemeyen 110 kişi bekliyor. Gemilerin de oradan ayrılması için yoğun çaba var şu anda. Olumlu gelişmeler var."

Kaynak: HABER 7