DENİZCİLİK DEVİ MSC'DEN GLOBAL PORTS'A TEKLİF

DENİZCİLİK DEVİ MSC'DEN GLOBAL PORTS'A TEKLİF

Pandemide rekor kârlıklara imza atan dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden olan Mediterranean Shipping Company (MSC), şirket yatırımlarına bir yenisini eklemek için harekete geçti.

İsviçre merkezli MSC, Türk işadamı Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu Global Ports Holding’in çoğunluk hissesini almak için masaya oturdu.

Londra Borsası’na kote olan Global Ports, MSC’nin hisse satın alma teklifini doğruladı. Türk işadamı Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi olan Global Ports Holding PLC (GPH.L), Çarşamba günü, İsviçre merkezli MSC’den hisse satışına yönelik teklif aldığını açıkladı. Londra’da işlem gören Global Ports’un hisseleri, bu açıklamanın ardından yükselişe geçerek, son iki yılın zirvesini gördü. Global Ports’un 14 ülkedeki 26 limanı bulunuyor.

GYH: Görüşmeler devam ediyor

Global Yatırım Holding konuyla ilgili KAP’a yaptığı açıklamada, Global Port ile SAS arasındaki görüşmelerin devam ettiğini, nihai bir teklifin henüz olmadığını bildirdi.

GYH’den KAP’a yapılan açıklama şöyle: “Dolaylı bağlı ortaklığımız Global Ports Holding Plc (GPH), bazı yayın organlarında yeralan haberleri dikkate alarak, İngiltere’de halka açık şirketlerin satınalma ve birleşme işlemlerine ilişkin davranış kurallarını düzenleyen ‘City Code on Takeovers and Mergers’’ın (kısaca ‘Code’ olarak anılacaktır) 2.4 no’lu kuralı uyarınca, MSC Mediterranean Shipping Company Holding S.A. (“MSC”)’nin %100 bağlı ortaklığı SAS Shipping Agencies Services S.a.R.L (“SAS”)’nin GPH’in hisselerinin tamamına ilişkin olası bir satın alma teklifine yönelik bir yaklaşımda bulunduğunu ve konu hakkında görüşmelerin devam etmekte olduğunu açıklamıştır. Söz konusu açıklamada, bu konuya ilişkin değerlendirmelerin henüz erken bir aşamada olduğu, GPH’in hisselerinin satın alınmasına yönelik bir teklife ilişkin alınmış herhangi bir karar olmadığı, nihai olarak böyle bir teklifte bulunulup bulunulmayacağı ve/veya olası bir teklifin şartlarına ilişkin hiçbir kesinlik bulunmadığı bildirilmiştir. GPH’in çoğunluk hisselerine sahip olan Şirketimiz tarafından bu konuya ilişkin alınmış herhangi bağlayıcı bir karar bulunmamaktadır. GPH tarafından yapılmış olan açıklamada belirtildiği üzere, bundan sonraki süreçte, SAS en geç 13.07.2022 saat 17:00’ye kadar Code’un 2.7 no’lu kuralı uyarınca GPH için bir teklifte bulunmaya ilişkin kesin niyetini; veya Code’un 2.8 no’lu kuralının geçerli olacağı şekilde herhangi bir teklifte bulunmayacağını açıklamak yükümlülüğündedir. Code Kural 2.6 (c) uyarınca bu süre Code’un uygulanmasından sorumlu düzenleyici kurum olan Takeover Panel’in onayı ile uzatılabilir.”

Pandemide rekor kâr yapan MSC, şirket avında

İtalyan Aponte ailesinin sahibi olduğu İsviçre merkezli denizcilik şirketi MSC, dünyanın en büyük konteyner gemi filosuna sahip olmasının yanı sıra en büyük üçüncü yolcu gemisi hattını da işletiyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi