GÜNEY VE KUZEY AVRUPA ARASINDA İLK YEŞİL HİDROJEN KORİDORU İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

GÜNEY VE KUZEY AVRUPA ARASINDA İLK YEŞİL HİDROJEN KORİDORU İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Hollanda'nın Rotterdam Limanı'nda gerçekleştirilen hidrojene dayalı yatırımlar kapsamında çevre ülke limanlarıyla yapılan yeşil koridor anlaşmalarına İspanya'nın Algeciras Bölgesi de dahil oldu.

Hollanda'nın Rotterdam Limanı'nda gerçekleştirilen hidrojene dayalı yatırımlar kapsamında çevre ülke limanlarıyla yapılan yeşil koridor anlaşmalarına İspanya'nın Algeciras Bölgesinin de dahil olduğu açıklandı. Rotterdam Liman İdaresi'nce yapılan açıklamada, Avrupa'nın önemli limanlarından olan Rotterdam ve Algeciras Bölgesi arasında yeşil hidrojene dayalı bir koridorun kurulmasına yönelik çalışmanın başlatılmış olduğu, bu çalışmanın Rotterdam'ın Kuzeybatı Avrupa'ya 2030 yılına kadar 4,6 milyon ton yeşil hidrojen sağlama hedefinin bir parçası olduğu ifade edildi.

İspanyol menşeli bir firma ile Rotterdam Liman İdaresi arasında gerçekleştirilen ortak çalışmada Algeciras Körfezi yakınlarındaki San Roque Enerji Parkı'nda üretilen hidrojenin Rotterdam Limanı'na ihraç edilmesinin planlandığı ve anılan ticari hattın 2027 yılına kadar faaliyete geçmesinin beklendiği açıklandı.

Sahip olduğu stratejik konum, bol miktarda yenilenebilir enerji üretimi ve güçlü enerji altyapısı ve Algeciras ve Huelva gibi önemli limanlara sahip olduğu göz önüne alındığında, İspanya'nın söz konusu koridor neticesinde yeşil hidrojen üretimi ve ihracatında önemli bir konumda olacağı belirtildi. Bu kapsamda, Kuzeybatı Avrupa'nın üretebileceğinden çok daha fazla enerjiyi kullanmasına dayalı olarak dünyadaki ihracatçı ülkelerin sayısının artmasının ve özel işletmelerle birlikte yeşil hidrojen için birden fazla ticaret yollarının kurulmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Kanada'nın Halifax ile Almanya Hamburg Liman İdareleri tarafından yapılan ortak açıklamada, Kanada'nın doğu kıyısında yer alan Halifax ile Almanya'nın kuzeybatı kıyısındaki Hamburg şehirleri arasında hidrojene dayalı bir nakliye koridorunun kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya varıldığı belirtilmiş olup, bu doğrultuda iki liman yetkilisi tarafından 29 Eylül 2022'de 
Hamburg'da bir mutabakat zaptının imzalandığı açıklandı.

Söz konusu nakliye koridoru sayesinde Halifax Limanı'nda yeşil hidrojen ve türevlerinin yakıt ikmali ve ihracatına dayalı liman altyapı sisteminin kurulacağı, buradan üretilecek hidrojenin Hamburg Limanı'nda gerçekleştirilecek altyapı çalışmalarına bağlı olarak taşınacağı belirtildi.

Bu doğrultuda, anılan mutabakat zaptının nakliye koridorunda yeşil enerji kullanımının ilerletilmesi için değer zinciri ortakları, nakliye hatları ve diğer paydaşlar arasında iş birliğinin teşvik edilmesinin yanı sıra düzenleyici önlemler, finansal teşvikler ve güvenlik düzenlemeleri için lobi faaliyetleri adına yerel kuruluşlarla çalışma yürütmeyi de öngördüğü vurgulandı.

Buna ilaveten, mutabakat zaptı kapsamında anılan limanlar arasında bilgi ve teknolojinin paylaşılması ve bu rotada karbonsuzlaştırmanın hızlandırılmasını sağlamak için endüstri bağlantılarının kurulması, küresel hidrojen ekonomisinin genişletilmesinde iki ülke arasındaki işbirliğinin desteklenmesi, Kanadalı şirketlerin ürettiği teknolojilerin Almanya pazarında dağıtımının sağlanması ve aynı şekilde Alman şirketlerine Kanada'da yatırım yapma fırsatı oluşturması taahhüt 
edildi.

TURKDENİZ.COM