İkinci Devr-i Alem için Pasifik'e açıldı

İkinci Devr-i Alem için Pasifik'e açıldı

Dünyanın çevresini kendi gücüyle dolaşan ilk kişi olan Türk gezgin ve maceracı Erden Eruç, yeni rekorlar ve erişilmesi güç denizcilik başarıları elde etmek için yine denize açıldı.

Çocukların ve gençlerin karşılaştığı zorluklar karşısında yılmadan mücadele etmesini öğütlemek için Kaliforniya’dan kendi geliştirdiği kanosuyla Büyük Okyanus’a açılan Erden Eruç, ilk etapta 9 ay denizde kürek çekerek Çin ya da Hong Kong’a ulaşmayı hedefliyor. Doğa sporcusu Erden Eruç, ‘Kuzey Amerika ile Asya arasındaki Pasifik’i kürekle geçen ilk kişi’ dünya rekorunu kazandıktan sonra Everest dağına tırmanacak, bisikletiyle Asya kıtasını geçecek. Eruç, “Kürek çekerek, bisiklet pedallayarak ve en yüksek dağlara çıkarak gerçekleştireceğim ikinci devri alem ile gençlerin zorluklar karşısında pes etmemeleri için mesaj vermeye çalışacağım” dedi. Dünya seyahatinin ortasında 2023 yılında Türkiye’de olarak cumhuriyetimizin 100. Yılı için düzenlenecek kutlamalara katılmayı isteyen Eruç, seyahati boyunca İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı için maddi destek toplayacak ve okyanuslardaki plastik atık sorununa dikkat çekecek. Macera dolu seyahat sabit kameralarla çekilirken başarılı belgeselci Serkan Koç tarafından belgesel film haline getirilecek.

15 dünya rekoru kazandı ama ülkesinde tanınmıyor

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra ABD’ye yerleşen Erden Eruç, ülkemizde yeteri kadar tanınmasa da yaptıklarıyla dünya denizcilik ve keşif tarihine geçti. 2007 yılında dünyanın etrafını kas gücüyle dolaşarak gençlere yaşam umudu ve cesaret aşılamayı amaçlayan Erden Eruç, pek çok ülkenin denizcilik otoritesi tarafından saygı görmüştü. 10 Temmuz 2007’de Californiya’nın Bodega Körfezi’nden 7 metrelik teknesiyle okyanusa açılan Eruç, deniz suyundan içme suyu üretirken enerji ihtiyacını güneş panellerinden karşılamıştı. Karaya çıkmadan 312 gün boyunca kürek çekerek Papua Yeni Gine’ye giren Eruç, denizde tek başına en uzun mesafeyi kat eden dünyadaki ilk kişi olmuştu. Eruç, Guinnes’e Büyük Okyanusu tek başına geçen ilk kürekçi ve kas gücüyle dünyayı dolaşan ilk insan olarak kabul edilirken, dünya denizcilik tarihine 32 bin deniz milini (58 bin km) 5 yıl 11 günde yaptığı için geçmişti. 3 okyanusu da kürekle geçtikten sonra kas gücüyle dünyanın etrafını dolaşan ilk kişi olarak ünvanıyla üçüncü kez Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Eruç, yolculuğu sırasında kıtaların en yüksek zirvelerine tırmanmış, bisikletiyle kara seyahatleri yapmıştı.Yeni rekorlar yeni başarılar gelecek

2007-2012 arasındaki yolculuğuyla dünya denizcilik otoriteleri tarafından saygıyla takip edilen Eruç, ABD’deki Dünya Kaşifler Kulübü tarafından ödüllendirilmişti. Okyanus Kürekçileri Derneği’nce 3 okyanusu kürekle geçen ilk kişi (876 gün) ilan edilen Eruç geçtiğimiz gün macera dolu başka bir yolculuk için denize açıldı. Kendi geliştirdiği kanosu ile Kalifornia Crescent City’den Büyük Okyanus’a açılan 50 yaşındaki Erden Eruç, 9 ay boyunca kürek çekerek Asya Kıtasına ulaşmayı deneyecek. Çin ya da Hong Kong’a ulaşmayı planlayan Türk doğa sporcusu Erden Eruç, böylece Kuzey Amerika ve Asya arasındaki Pasifik’i kürekle geçen ilk kişi olacak. Daha sonra bisikletiyle yola çıkmayı planlayan Eruç, dünyanın en yüksek zirvesi Everest’in ardından Avrupa’nın en yükseği Elbruz ve Güney Amerika’nın en yükseği Aconcagua dağlarının zirvelerine çıkacak. Tüm seyahatlerini bisikletiyle pedallayarak ya da kas gücüyle kürek çekerek tamamlamayı hedefleyen Eruç, 3 yıl sonra başladığı yere dönecek.

Önceki gün okyanusa açılarak çok insanın hayal gücünü zorlayan bir yolculuğa çıkan Eruç, şöyle konuştu;

“Kaliforniya’dan Hong Kong’a kadar Pasifik’te yaklaşık 7 bin 500 deniz mili yalnız kalacağım. Durmadan gideceğim için ABD’ne bağlı Hawaii ve Mariana adaları yakınından ilerlemek, Filipinler ve Taiwan arasından geçip Çin’e yönelmek düşüncesindeyim. Çin’e vizem yok, salgın nedeniyle yabancılara kapalı. Ben denizdeyken durum değişmezse Vietnam alternatifi düşünüyorum. Eğer Vietnam’a yönelmek zorunda kalırsam uzar. Her şey yolunda giderse, Mart 2022 Hong Kong’dan karaya çıkarım.”

Daha sonra yoluna bisikletiyle devam edeceğini söyleyen Eruç, “Karaya çıktığım noktadan Everest eteklerine yöneleceğim. Yani Asya kıtasının içlerine pedal çevirerek ulaşacağım. 2022 yılının yaz başında Asya ortalarında olursam sonbaharda Everest çıkışını deneyeceğim. Kışı Asya’nın bozkırlarında Türk izlerinin peşinde geçireceğim. Kırgızistan ve Kazakistan üzerinden Rusya-Gürcistan sınırındaki Avrupa’nın en yüksek zirvesi Elbrus’a kadar bisiklet süreceğim. Mart 2023 civarında bu tırmanışı yaparım sanırım. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Türkiye’de olmak istiyorum. 2023 baharında geldiğim ülkemde cumhuriyet coşkusunu yaşayacağım. 29 Ekim 2023 günü Anıtkabir’de büyük önderin huzurunda olmak istiyorum. Ardından Portekiz’i hedefleyerek bisikletle yola çıkacağım. 2023 Kasım’ında Atlas Okyanusu’na açılıp Guyana’ya kürek çekerim. 2024 yılında Güney Amerika’nın zirvesi Aconcagua’yı planlıyorum. Kuzeye yöneldikten sonra 2024 yılında başladığım noktaya dönerek ikinci devrialemi yaparım” dedi.

Erden Eruç, tüm seyahati boyunca İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı’nın yatılı bölge okulları için bağış toplayacak. Eruç, okyanus geçişleri ve zirve tırmanışları boyunca uydu telefonu aracılığıyla çocuklarla görüşerek hayata karşı güçlü olmaları yönünde mesaj verecek. Around-n-Over vakfı aracılığıyla Türkiye’deki yatılı bölge okullarına 90 bin dolar yardımın yanında Batman’da kız öğrenci yurdu yaptıklarını hatırlatan Eruç, “Çocukların hedeflerinin olmasını istiyorum. Kuracakları hayallere ulaşmaları için zorluklardan yılmamalarını öğütlüyorum. İzmir’de 11 yaşındayken Ay’a giden astronotları izlediğimde astronot olmak istemiştim ama hepsinin ABD’li olmalarının zorunlu olduğunu sanarak hayalimden vazgeçmiştim. Hiçbir çocuk hayallerinden olmasın istiyorum. Ayrıca insanoğlunun dünyada oluşturduğu tahribatı anlatmak ve okyanuslardaki plastik atık sorununa dikkat çekmek istiyorum. Ocean Recovery Alliance’ın elçisiyim. Bu kurum Pasifik’te karşılaştığım plastik sorununu dünyaya anlatacak” diye konuştu. Eruç, tüm yaşadıklarını www.erdeneruc.com internet sitesi üzerinden anlatıyor.7 metrelik kanoya yerleştirilen kameralar 24 saat çekim yaparken, başarılı belgesel yönetmeni Serkan Koç tarafından toplanacak. Koç, 3 yıl sürmesi planlanan seyahatin belgeselini oluşturarak dünya kamuoyunun dikkatini çekecek bir eser ortaya koyacak.