IMO, KIZILDENİZ KRİZİNDE ÇÖZÜM ARAYIŞINDA...

IMO, KIZILDENİZ KRİZİNDE ÇÖZÜM ARAYIŞINDA...

IMO, küresel deniz taşımacılığını ciddi şekilde sekteye uğratan Kızıldeniz krizini çözmek için çözüm arayışlarının devam ettiğini belirtti.

adscode

Husiler, Kasım ayından bu yana Kızıldeniz'deki gemilere karşı saldırı düzenliyor.

ABD ve İngiltere'nin misilleme saldırılarına rağmen; Husiler son olarak ABD'nin "Star Nasia" gemisine ve İngiltere'nin "Morning Tide" gemisine ateş açarak saldırılarını devam ettirdi.

IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada: 

"Panama'da durumun daha fazla kötüleşmemesi ve güvenli bir denizcilik ortamına dönebilmek için tarafların olumlu bir iletişim sağlamasını hedefliyoruz. Bu konunun üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Süveyş Kanalı, küresel deniz taşımacılığı açısından hayati önem taşıyor. Deniz ticaretinin yaklaşık %12'si güney Kızıldeniz'e erişimi kontrol eden Bab el-Mandeb Boğazı'ndan geçiyor.

Yapılan saldırılar sonrası birçok denizcilik firması, Kızıldeniz'deki faaliyetlerini durdurmaya ve bunun yerine gemilerini Afrika'nın güneyindeki daha uzun rotalara göndermeye karar verdi.

Yapılan araştırmalara göre; 2023 Aralık ayının son haftasında konteyner gemilerinde yüzde 450, operasyonel ömürleri boyunca ilk kez Ümit Burnu'na gelen tankerlerde ise yüzde 100 artış yaşandı.

IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, Ümit Burnu'nu tercih edilen gemiler için:

"Süveyş Kanalı'ndan geçen yıllık tonajın %60'ından fazlası artık Güney Afrika'dan geçiyor. Bu ideal ve sürdürülebilir bir çözüm değil. Çünkü, nakliye ve kargo maliyetleri; uzayan rotalar ile doğru orantılı artış gösteriyor." şeklinde konuştu.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ