İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1480 PUANDA KALDI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1480 PUANDA KALDI

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta uzun Kurban Bayramı tatilinden mütevellit değişim kaydetmedi. Endeks 1.480 puan seviyesinde seyretti.Avrupa ve Birleşik Devletler

Koronavirüs yeniden bir zirve yapmaya doğru gidiyor olabilir. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Delta varyantı ve önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinde Koronavirüs vakalarında geçen haftaya göre yüzde 64,3'lük artış görüldüğünü bildirdi.

Bir Reuters anketi ekonomistlerin Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Bankası’nın (Fed) varlık alım programını 2022'nin sonuna kadar kapatacağına inandığını gösterdi. Ankete göre ekonomistler, yeni Koronavirüs varyantlarını en büyük ekonomik risk olarak görürken, gelecek yıla kadar bir faiz artışı öngörüyorlar.

Bununla birlikte, Fed başkanı Jerome Powell, para politikası desteğini geri çekmenin uzak ihtimal olduğunu ve istihdamın pandemi öncesine kıyasla hala 7,5 milyon aşağıda olduğunu belirtti.

2021'in ilk yarısına ilişkin yeni ekonomik veriler, Çin ekonomisinin Koronavirüs pandemisinden sonra
toparlanmaya devam ettiğini, ancak dengesiz bir durumda olduğunu ortaya koyuyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu, Çin'in GSYİH'sının 2021'in ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,9 büyüdüğünü açıkladı. Çin'in GSYİH'si 2021'in ilk yarısı boyunca yüzde 12,7 artarak, yüzde 6'nın üzerindeki hedef büyümeyi karşılama yolunda ilerleme kaydetti.

Çin ekonomisi geçen yıl yüzde 2,3 büyüyerek pandemi sırasında büyüme kaydeden birkaç büyük ekonomiden biri oldu. Bank of America (BofA), bu yıl için Birleşik Devletler reel GSYİH büyümesi tahminlerini yüzde 7'den yüzde 6,5'e revize etti. Ekonomistler ABD ekonomisinin pandemi öncesi değerlerin iki katından daha hızlı bir büyüme yörüngesine girmesini bekliyor.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta artan stoklar ve Koronavirüs vakalarındaki artışlardan ötürü hızla düşüp bir kaç ayın dibinden toparlandı. Batı Teksas tipi ham petrol 66 dolar/varil seviyesinden döndü ve 70 dolar/varile toparlandı.

Brent de benzer hareketle 68 dolar/varile düştükten sonra 73 dolar/varile doğru toparlandı.
Yeni tahıl hasat yılı başlarken, bir önceki yılın kapanış rakamları gün yüzüne çıkıyor. Ukrayna Devlet Gümrük İdaresi'ne göre, Ukrayna 2020/2021 sezonunda, 2019/2020 sezonuna kıyasla 12,23 milyon ton düşüş ile yaklaşık 44 milyon ton tahıl ve bakliyat ihraç etti.

1 Temmuz itibarıyla tamamlanan 2020/2021 sezonunda, Ukrayna'nın buğday ihracatı yaklaşık 4 milyon ton düşerek 16,4 milyon tona, arpa ihracatı yaklaşık 0,8 milyon ton düşüşle 4.21 milyon tona, mısır ihracatı ise 7,5 milyon ton düşüşle 22.6 milyon tona ulaştı.

Reuters’e göre, Fransa’nın Avrupa Birliği dışına yaptığı yumuşak buğday ihracatı, 2020/2021 sezonunu dört yılın en düşük seviyesinde kapattı. Bu dönemde deniz yoluyla Avrupa Birliği dışına ve Birleşik Krallık’a yapılan ihracat 7,03 milyon ton ile 2017/2017 sezonundan beri görülen en düşük seviyeye geriledi.

Kaynak: www.istfix.com.tr