İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 2229 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 2229 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da yüzde 8,9 yükselişle 2.229 puana çıktı ve tarihi rekorunu geliştirdi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'ndeki yetişkin nüfusun yüzde 70'inin COVID-19'a karşı tam olarak aşılandığını ve yılın başında belirlenen hedefe ulaşıldığını duyurdu.

Bu arada Koronavirüs delta varyantının yayılması, kapanma tedbirleri olmamasına rağmen Birleşik Devletler'de tüketici güveninde düşüşe ve belirsizliğe neden oluyor. Ekonomistler, 2021 Birleşik Devletler GSYİH büyüme tahminlerini bir ay önceki yüzde 6,6'dan yüzde 6,2'ye aşağı revize ederek, bu yılın en büyük aşağı yönlü revizyonunu gerçekleştirmiş oldu.

Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole konuşmasında varlık alımlarının bu yıl içinde azaltılmaya başlanacağının sinyalini verdi. Powell'ın mesajları analistlerce piyasa beklentileriyle uyumlu görüldü. Faiz konusunda aceleci olmayacağını vurgulaması Powell’ın güvercin bir yaklaşımda olduğuna yoruldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Gita Gopinath, Fed’in varlık alımlarının azaltılmasına yönelik mesajları sonrası, gelişen piyasaların 2013'te yaşadığı gelişmelerin tekrarını kaldıramayacağını söyledi. 2013 yılında tahvil alımlarının azaltılacağının açıklaması sonrası yaşanan “taper tantrum” (taper nöbeti) gelişen ülke para birimleri ve tahvilleri altı hafta boyunca düşüşe sebep olmuştu.

Türkiye ekonomisi 2021’in ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9, ekonomik aktivitenin salgın sebebi ile yavaşladığı geçen yılın aynı dönemine göre is yüzde 21,7 büyüdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ise Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 6'ya yükseltti.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta geçen haftaki yükselişten sonra sabit seyretti. Batı Teksas tipi ham petrol haftayı 69 dolar/ varilden kapatırken, Brent ise 72-73 dolar/varilde seyretti.

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından sağlanan verilere göre, 2021'in başlangıcından bu yana Rusya'nın tarım ürünleri ihracatı yıllık yüzde 17,7 ve tahıl ihracatı yüzde 15,2 arttı.

Türkiye, yıllık yüzde 28,6 artışla tüm ihracatın yüzde 12,4'ünü kapsayarak, Rusya’nın en büyük tarım ürünü ithalatçısı oldu. Bu rakamların hasat yılı başlangıcı olan 1 Temmuz’dan itibaren değil, sene başından beri hesaplandığını not etmekte fayda var.

France Agrimer’in raporuna göre, Fransız yumuşak buğday hasadının yüzde 72'si tamamlandı. Şiddetli yağmurlar hasadı ortalamanın 11 gün sonrasına ertelerken, tahıl kalitesini de etkiledi.

Alman kooperatifi DVR’ye göre, Almanya 2021 buğday mahsulü, önceki sezondaki 22,8 milyon tondan, bu sene 22,4 milyon tona düştü. Soğuk geçen bahar mevsimi ve yazın yaşanan sıcak hava dalgaları nedeniyle verim beklentilerin altında kaldı.

Kaynak: www.istfix.com.tr