İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 599 PUANA YÜKSELDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 599 PUANA YÜKSELDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi 592 puandan 599 puana ufak bir yükseliş kaydetti.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Türk imalat sektörü için haziran ayında 51,5 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuzda 49,9'a gerileyerek son altı ayda ilk kez daraldı. 50 puanın altı daralmaya, üstü ise genişlemeye delalet etmekte.

Hamburg Commercial Bank (HCOB) Euro Bölgesi İmalat PMI temmuz ayında 42,7 puan kaydederek son 38 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Almanya 38,8 puanla art arda altıncı ayda düşüş göstererek Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesine gelirken, Yunanistan, 53,5 puanla 50 puan üzerine çıkan tek Euro bölgesi ülkesi oldu.

Haziran ayında 50,5 olarak yayınlanan Caixin Çin Genel İmalat PMI temmuzda 49,2'ye düşerek analistlerin tahmini olan 50,3'ün altında kaldı ve nisan ayından bu yana ilk düşüşünü kaydetti.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta yükselişe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 80.5 dolar/varilden 82.8 dolar/varile, Brent de yaklaşık 85 dolar/varilden 86.25 dolar/varile çıktı.

Ukrayna Devlet İstatistik Servisi'ne göre, geçen yıl 1,4 milyon ton olan tahıl ihracatı temmuz ayında 1,9 milyon tona ulaşırken, ay sonuna kadar ise 2 milyon tonu aşması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin 30 Eylül tarihine kadar geçerli olan dönem için sıcak hadde rulo sac (HRC) ithalat kotaları yüzde 80'in üzerinde kullanıldı. Türkiye ise 98.207 tonluk profil kotasının yüzde 89'unu kullandı.

Ocak-Mayıs döneminde İtalya, Avrupa Birliği dışı ülkelerden yıllık yüzde 16,8 düşüşle 4,4 milyon ton çelik ithal ederken, ihracatı ise yıllık yüzde 3,1 artışla 1,4 milyon ton oldu.

Ukrayna, Rusya'nın tahıl anlaşmasından çekilmesi ve Ukrayna limanlarını abluka altına almasının ardından Avrupa Birliği üye ülkelerini birlikte çalışmaya ve Ukrayna'nın tarım ihracatı için alternatif yolları genişletmeye çağırdı.

Piyasalar Rusya'nın Karadeniz tahıl anlaşmasından çekilmesi ve Ukrayna limanlarına yönelik füze saldırıları sonrası sert etkilenirken, Ukrayna tahılının artık Avrupa veya Tuna Nehri üzerinden sevk edilmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği'nin amonyak ve üre üzerine gümrük vergilerini yeniden uygulamaya koymasının ardından, Avrupa'da amonyak, üre ve amonyum nitrat arzı daraldı. Mısırlı üre üreticileri ise hükümetin doğalgaza olan talebin azaltılmasına yönelik talepleri sonrası üretim kapasitelerinde azaltmaya gitti.