İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 609 PUANA YÜKSELDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 609 PUANA YÜKSELDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta 543 puandan 609 puana çıktı. Yük akışlarındaki artışların yakıt fiyatlarındaki yükselişlere rağmen navlunlara olumlu katkısı olduğu görülmekteydi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Türkiye ekonomisi resmi verilere göre 2022'de yüzde 5,6 büyürken, depremlerin ardından 2023 yılında büyümenin yüzde 2,8'e düşmesi bekleniyor.

Bank of America, tüketici talebinin de artması ile Birleşik Devletler Federal Rezervi'nin faiz oranı artışlarında yüzde 5,4 olan mevcut beklentileri aşarak yüzde 6'ya artırmasının olası olduğunu açıkladı. Ayrıca kurum, Birleşik Devletler ekonomisinin 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar resesyona girmesini bekliyor.

Almanya İstatistik ofisine göre, ülke gayrisafi yurtiçi hasılası 2022'nin dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 küçüldü.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nin OPEC’ten ayrılacağı endişeleriyle arttı. Batı Teksas tipi ham petrol 79 dolar/varilin biraz üzerine Brent ise 86 dolar/varil seviyelerine çıktı. Geçen haftaki seviyeler sırasıyla 76 dolar/varil ve 83 dolar/varil civarıydı.

Ukrayna tahıl tüccarları sendikası UGA'ya göre, Ukrayna'nın 2022 yılında 72,7 milyon ton olan tahıl ve yağlı tohum hasadının, 2023 yılında 17,4 milyon tonu buğday ve 21,1 milyon tonu mısır olmak üzere toplam 64,8 milyon tona gerilemesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler, Türkiye ve Rusya arasında Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasının uzatılmasına yönelik müzakereler bu hafta başlarken, Rusya’nın anlaşmanın uzatılabilmesi için tarımsal ihracatlarını etkileyen yaptırımların kaldırılmasını talep ettiği öğrenildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, aralık ayında Türkiye'nin koklaşabilir taş kömürü ithalatı aylık yüzde 38, artarken, yıllık yüzde 8,5 azaldı. 2022 yılında ise Türkiye'nin koklaşabilir taş kömürü ithalatı yıllık yüzde 2,2 azaldı.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı'na göre Ukrayna, 2022/23 sezonunda şu ana kadar 10,7 milyon tonu buğday olmak üzere 30 milyon ton tahıl ihraç etti.

Avrupa’da doğal gaz vadeli işlemleri, 17 ay sonra ilk kez 50 Euro'nun altına düşerek enerji krizinde iyileşmenin sinyallerini verdi.