İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 63 PUANLIK DÜŞÜŞ! ENDEKS 674 PUANA GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 63 PUANLIK DÜŞÜŞ! ENDEKS 674 PUANA GERİLEDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi geçen ayın kazançlarını silerek, düşen yakıt fiyatlarına rağmen bu hafta 737 puandan 674 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Reuters’in ekonomistler anketine göre, Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası’nın (Fed) mayıs ayında 25 baz puanlık son bir faiz artırımına gitmesi ve ardından oranları sabit tutması bekleniyor.

Birleşik Devletler tüketici güven endeksi nisanda dokuz ayın en düşük seviyesi olan 101,3'e geriledi. Reuters ekonomistlerinin beklentisi endeksin 104,0'da kalması yönündeydi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) baş ekonomisti Philip Lane, Le Monde gazetesine verdiği röportajda AMB’nin 4 Mayıs’taki toplantısında faiz oranlarını yeniden artırmak zorunda olduğunu söyledi.

Bundesbank'ın ölçümlerine göre Alman ekonomisinin 2023'ün ilk çeyreğinde beklentileri aşarak büyümesi ve 2022'nin son çeyreğindeki yüzde 0,4'lük daralma sonrası toparlanmaya girmesi bekleniyor.

Emtia Haberleri
 
Petrol fiyatları bu hafta karışık bir seyirdeydi. Batı Teksas tipi ham petrol 78 dolar/varilden 80 dolar/varilin biraz üzerine çıktı. Brent ise düşüşe devam etti ve 82 dolar/varil civarından 80 dolar/varile düştü.  

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, şubat ayında Türkiye'nin inşaat çeliği ihracatı aylık yüzde 31 ve yıllık yüzde 60,5 düşüşle 213.000 ton oldu. Yılın ilk iki ayı için ise Türkiye'nin inşaat çeliği ihracatı yıllık yüzde 52,8 düşüşle 523.000 ton oldu.

Tahıl koridorunda aksaklıklar artmaya başladı. Avrupa Birliği baş diplomatlarından Josep Borrell, Rusya'nın Karadeniz'de Ukrayna tahılı taşıyan 50'den fazla gemiyi engellediğini açıkladı.  Ayrıca Reuters'e göre Rusya tahıl ve gübre ihracatının önündeki bir dizi engeller kaldırılmadığı takdirde, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının 18 Mayıs'tan sonra uzatılmayacağını açıkladı.

Rusya Tahıl Birliği, Rus tahıl ihracatını nisan ayının ilk 10 günü için yıllık yüzde 2,6 artışla 2,2 milyon ton olarak açıkladı.

Türkiye, önceden sıfırlanmış olan buğday ithalatı vergisini normal oranına geri alarak mayıs itibari ile yüzde 130’a çıkardı.