İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 711 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 711 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi gemi yakıtlarının sabit kalması, nehir deniz tipi gemilerin navlunlarının düşüş kaydetmesi ve tüm bölgelerde handysize navlunlarının da düşmesiyle 711 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Şubat ayında 103,4 olan Birleşik Devletler tüketici güven endeksi mart ayında beklentileri aşarak 104,2'ye yükselirken, tüketici enflasyon beklentileri ise yüzde 6,2'den yüzde 6,3'e yükseldi.

Benzer şekilde Ifo Enstitüsü'ne göre, şubat ayında 91,1 olan Alman iş koşulları endeksi mart ayında 93,3'e yükselerek, Reuters anket beklentisi olan 91.0’in üzerine çıktı.

Bu arada Alman hükümeti, 2023 için 0,2 büyüme öngördüklerini ve ekonominin bahardan sonra iyileşmesini beklediklerini açıkladı.

Birleşik Krallık Merkez Bankası, faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 4,25'e çıkardı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta canlandı. Batı Teksas tipi ham petrol 69 dolar/varil seviyesinden 75 dolar/varile, Brent ise 75 dolar/varil seviyesinden 79 dolar/varile geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, ocak ayında Türkiye'nin inşaat çeliği ihracatı aylık bazda yüzde 14,4 artış fakat yıllık yüzde 37,3 düşüşle 312.000 ton oldu.

Ukrayna Tarım Bakanlığı, ülkenin 2023/23 sezonunda geçen sezona göre yüzde 20 düşüşle toplam 35,8 milyon ton tahıl ve tohum ihraç ettiğini açıkladı. Buğday ve mısır ihracatı ise sırasıyla 12,3 milyon ton ve 21 milyon ton olarak gerçekleşirken, geçen sezona göre buğday yüzde 33 düşüş, mısır ise yüzde 3 artış gösterdi.

Rusya Merkez Bankası, ruble değeri üzerinden ödeme alabileceği para birimlerine Mısır poundu da dahil olmak üzere dokuz yeni ülkenin para birimlerini eklediğini açıkladı. Piyasa kaynakları bu haberin Rus demir kütüğünün Mısır pazarına girişi için bir fırsat yarattığına inanıyor.

İtalyan hükümeti, Ukraynalı şirketler ve çelik üreticilerinin ihracat lojistiğini iyileştirmeye yardımcı olma planlarını duyurarak, malların Adriyatik bölgesine mevcut demiryolları ve karayolları aracılığıyla teslim edilmesinin önünü açtıklarını açıkladı.

Sovecon, Rus buğday ihracatının mart ayında geçen yılın iki katı hacme çıkarak 4,2 milyon tona ulaşmasını bekliyor. Rusya'nın buğday ihracatı şubat ayında 3,4 milyon ton, ocak ayında ise 3,7 milyon ton olarak gerçekleşmişti.