İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 809 PUANA KADAR GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 809 PUANA KADAR GERİLEDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta ufak bir düzeltmeyle 833 puandan 809 puana gerilediAvrupa ve Birleşik Devletler

S&P Avro Bölgesi İmalat Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Mart ayında son 14 ayın en düşük seviyesi olan 56,5 puan kaydederek, artan enflasyon ve jeopolitik gerilimler nedeniyle büyümede yavaşlama sinyali verdi.

Alman imalat PMI verisi 56,9 puanla 18 ayın en düşük seviyesini kaydederken, İtalya 55,8 puanla 14 ayın en düşük seviyesine geldi. Fransa ise 5 ayın en düşük seviyesi olan 54,7 olarak ölçüldü.

Bu arada Avro Bölgesi enflasyonu Mart ayında yüzde 7,5'e yükselerek yeni bir rekor kırarken, tüketici fiyatlarındaki artış ise da Şubat ayındaki yüzde 5,9'dan Mart'ta yüzde 6,6'ya yükseldi.

Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov, Batının yaptırımları karşısında Hindistan gibi ülkelerle petrol, askeri donanım ve çeşitli ürün ticaretlerinde batı para birimleri dışındaki para birimlerinin kullanımını artıracaklarını açıkladı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 96 dolar/varile düşerken Brent de 100 dolar/varile geriledi.

Rusya, hammaddelerinin Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri dışındaki ülkelere satışlarını sınırlama hedefi ile hurdaya yönelik minimum ihracat vergisini ton başına 100 avrodan ton başına 290 avroya yükseltti. Rusya, 2021 yılında 3,22 milyon ton hurda ihraç etmişti.

Büyük tonaj hurda fiyatları aylık yüzde 30,4 arttı. Birleşik Devletler’de hurda fiyatlarının önümüzdeki ay ton başına 50 ila 100 dolar aralığında artması bekleniliyor. Almanya yerel piyasasında ise hurda fiyatları aylık ton başına 65,5-120,5 avro aralığında yükselirken, Türkiye’nin ithal hurda alımları ise durgun seyrediyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Mısır’a yapılan Rusya çıkışlı kütük satışları tamamen dururken, Asya’da Çin çıkışlı kütüklere talep artmaya devam etti. Mısır için Rusya çıkışlı kütük fiyatları, Türkiye ve Mısır için Asya çıkışlı kütük tekliflerine kıyasla yine 50 dolar daha ucuz. Fakat burada yaptırım korkusu önemli bir rol oynuyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr