İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 812 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 812 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta 762 puandan 812 puana yüzde 6,5’lik teknik bir artış kaydetti.Avrupa ve Birleşik Devletler

Ekonomist Paul Krugman, Birleşik Devletler federal Rezerv Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarında duraklamaya gitmesi için yeterli nedenler olduğunu düşündüğünü söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, süreç uzun sürse dahi AMB'nin hedeflediği enflasyona ulaşana kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi ekonomisi için büyüme beklentisini yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye yükseltirken, gelecek yıl için yüzde 1,4 olan bir önceki tahminini ise yüzde 0,3’e indirdi.

Emtia Haberleri

OPEC, bu çeyrek içinde piyasaya sunacağı ham petrol miktarı tahminlerini, piyasaları dengede tutma amaçlı üretim kesintileri uygulaması nedeni ile günlük 520 bin varil düşürdü.

Bu kesintilere rağmen petrol fiyatları bu hafta sert düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 80 dolar/varile Brent ise 87,6 dolar/varile geriledi ki bu da geçen haftaya göre yüzde 10 üzerinde sert düşüş demek.

Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının 19 Kasım tarihinden itibaren tekrar 120 günlüğüne uzatıldığı raporlandı.

Fakat Nikolaev’in tekrar anlaşma dışında tutulduğu belirtildi.

Fransa Tarım Bakanlığı, 2022 yılı tane mısır hasadı tahminlerini kuraklık nedeniyle 11.15 milyon tondan 10.74 milyon tona indirerek, bu yıl mahsulünün 1990'dan bu yana en düşük seviyeye geleceğini onayladı.

Avrupa Birliği (AB) yassı demir çubuk üreticileri, Türkiye ve Çin'den yapılan yassı çubuk ithalatına anti-damping vergisi uygulanması için AB Komisyonu'na başvurdu.

Ukrayna, 7 eylülden bu yana yürürlükte olan kok kömürü ihracatı yasağını kaldırdı.

Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, enerji fiyatlarındaki artışlar, AB’de çelik talebinin düşmesi ve Rus ürünlerinin ucuz fiyattan satılması ile Türk çelik sektörünün rekabet gücünün zedelendiğini belirtti.

Rusya Tahıl Birliği verilerine 2022/2023 hasat yılının başlangıcı olan 1 Temmuz 2022’den kasım başınna kadar geçen dönem itibariyle, Rusya’nın buğday ihracatı yıllık yüzde 3,5 düşüşle 15 milyon tona gerilerken, tahıl ihracatı ise yıllık yüzde 1,5 düşüşle 18 milyon ton oldu.