İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 827 PUANA GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 827 PUANA GERİLEDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi 867 puandan 827 puana düştü.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

JP Morgan, Hindistan'ın 2027 yılına kadar Dünya’nın üçüncü en büyük ekonomisi olmasını ve GSYİH'sinin 2030 yılına kadar 7 trilyon dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

Reuters anketi beklentilerine göre Çin'in GSYİH'sının üçüncü çeyrekte geçen yıla kıyasla yüzde 4,4 büyümesi ve ikinci çeyrekteki yüzde 6,3'lük büyümenin gerisine düşmesi öngörülüyor.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Almanya'da enflasyonun zirve yaptığını ve düşüş trendine girdiğini açıkladı.

Bundesbank, Almanya'da enflasyonun 2025 yılına kadar yüzde 2,7'ye gerilemesini bekliyor.

Eurostat'a göre Avro Bölgesi sanayi üretimi ağustos ayında aylık yüzde 0,6 artarken yıllık yüzde 5,1 düşüş gösterdi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta sabit ve yukarı yönlüydü. Batı Teksas tipi ham petrol 88-89 dolar/varilde sabit kalırken, Brent de geçen haftaki 91 dolar/varilden 92 dolar/varile çıktı.

Ukrayna Rus tehditlerine rağmen limanlarından ihracat yapmaya devam ediyor. Ukrayna limanlarından yola çıkan 10 gemi yolculuğunu tamamlarken, 2 gemi daha mal yüklemek için Ukrayna’ya doğru yola çıktı. Ukrayna’nın toplam ihracatı ise böylece 6,82 milyon tona ulaştı.

Ukrayna eylül ayında benzer şekilde 76.000 ton haddelenmiş çelik ve 172.000 ton demir cevheri taşıyan üç gemiyle Rusya'nın deniz ablukasını kırmıştı. Şimdi ise üreticiler geçici koridorun açılması ile demir cevherinin deniz yoluyla ihracatı konusunda iyimser olmaya başladı.

Rusya yalnızca eylül ayında 5,8 milyon tonluk rekor buğday sevkiyatı gerçekleştirerek toplam ihracatını 15,3 milyon tona çıkardı.

Avrupa Birliği buğday ihracatı Karadeniz'den gelen tekliflerle rekabet etmekte zorluk çekiyor. Geçen yılın aynı döneminde 9,77 milyon ton olan Avrupa Birliği buğday ihracatı bu sezon şu ana kadar 7,39 milyon ton seviyesinde kaldı.