İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 835 PUAN SEVİYESİNE GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 835 PUAN SEVİYESİNE GERİLEDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi geçen haftanın seviyelerini korudu ve 848 puan seviyelerinden 835 puan seviyelerine ufak bir düzeltme kaydetti.Avrupa ve Birleşik Devletler

Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz filosuna saldırıda bulunduğu ve böylece anlaşmanın ihlal edildiği gerekçesiyle “Tahıl Koridoru” anlaşmasını askıya aldığını açıkladı. Anlaşma 22 Temmuz 2022’de 120 gün, yani yaklaşık 19 Kasım tarihine kadar geçerli olmak üzere imzalanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de tüketici güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 5,3 arttı.

Moody's, Birleşik Krallık kredi notu görünümünü zayıf büyüme beklentileri, yüksek enflasyon ve devam eden siyasi sorunlar nedeniyle durağandan negatife çevirdi.

Avro Bölgesi öncül imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI), eylül ayındaki 48,4’ten sonra ekim ayında 46,6’ya düşerek mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesine geldi. 50 puanın altı daralmaya işaret ederken nihai rakamlar haftaya açıklanacak.

Çin ekonomisi, Koronavirüs kısıtlamaları ve emlak krizi sonrası oluşan düşük beklentilere rağmen üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,9 büyüme gösterdi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta istikrarlı ve yukarı seyretti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 85 dolar/varilden 88 dolar/varile çıktı. Brent ise ufak bir artışla 93,5 dolardan 95-96 dolar/varile çıktı.

Kazakistan Tarım Bakanlığı'na göre, ülkenin tahıl üretiminin ilk beklentileri aşarak 19,4 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu sezon şu ana kadar 15,9 milyon ton tahıl ise hasat edilmiş durumda.

Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı'na göre, ülke 1 Temmuz 2022 itibariyle başlayan 2022/23 sezonunu başlangıcından bu yana 10,5 milyon ton tahıl ve bakliyat ihraç ederken, bu ihracatın 1,8 milyon tonu ise ekim ayında sevk edildi.

Rusya, Karadeniz tahıl anlaşmasının adil bir şekilde uygulanmadığını ve Rusya'nın tahıl ile gübre ihracatının anlaşmaya varıldığı şekilde ilerlemediğini iddia ederek tahıl anlaşmasından çekilmekle tehdit etti. Rusya tahıl anlaşmasıyla ilgili umutsuzluğunu dile getirirken Ukrayna da Rusya’nın anlaşmayı bloke ettiğini iddia ediyor.