İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA 83 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ KAYDETTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA 83 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ KAYDETTİ

ISTFIX Bileşik Endeks düşmeye başlayan ticaret ve aniden yukarı hareketlenen gemi yakıt fiyatlarıyla bu hafta sert düşüş gösterdi ve geçen haftaki 1.141 puandan 1.058 puana geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avro Bölgesi enflasyonu, nisan ayındaki yüzde 7,4'ten sonra mayıs ayında yüzde 8,1 ile yeni bir rekor seviyeye ulaşarak, yüzde 7,7 olan önceki beklentilerin de oldukça üzerine çıktı. Avusturya, Hollanda ve Letonya merkez bankası başkanları ise Temmuz ayında 50 baz puanlık faiz artırımını desteklediklerini belirtti.

Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı ilk çeyreğe ilişkin yıllık büyüme verisini yüzde 1,4 daralmadan yüzde 1,5 daralmaya revize etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise daralmanın yüzde 1.3 olması yönündeydi.

Birleşik Devletler Kongre Bütçe Ofisi, ülkede yıl sonunda enflasyonun yüzde 4,7 olacağını öngörürken, raporunda ekonominin bu yıl yüzde 3,1 büyümesinin beklendiğine işaret etti. Aynı raporda, ülke ekonomisinin gelecek yılda yüzde 2,2, 2024 te ise yüzde 1,5 büyümesinin beklendiği görüldü.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta geöen haftaki kapanışa göre biraz geriledi. Batı Teksas tipi ham petrol 119 dolar/varil Brent ise 120 dolar/varile geriledi.

Avrupa Komisyonu, Ukrayna ürünlerine yönelik tüm ithalat vergilerini bir yıl süreyle askıya aldı. Avrupa Birliği (AB), Ukrayna dış ticaretinin yüzde 40'ını oluştururken, AB için Ukrayna 15. en büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

APK-Inform, Ukrayna'nın 1 Temmuz 2022’de başlayacak 2022/2023 tahıl rekoltesi için tahminini 17,1 milyon tonu buğday ve 25,2 milyon tonu mısır olmak üzere 48,3 milyon tona, 2022/2023 ihracatı tahminini ise 33,2 milyon tondan 39,4 milyon tona yükseltti.

İspanya ve diğer Güney Avrupa piyasalarında ithal sıcak rulos sac (HRC) fiyatları, küresel yassı mamul piyasalarında gözlenen düşüş sonrası aşağı yönlü hareketini sürdürdü. İspanya’da alıcıların ithal sıcak sac piyasasında fiyatların henüz dip seviyesine ulaşmadığı düşüncesi nedeniyle durgunluk gözleniyor.

Rusya çıkışlı kütük fiyatları haftayı düşük seviyelerle kapatırken, alıcıların aktif alım yapmaması sonrası düşüş hızı yavaşladı. Mısır’da düşük fiyatlardan satışlar olmasına rağmen Mısırlı alıcılar fiyatların daha da düşürülmesini bekliyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr