İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) HAFTAYI 1141 PUANLA KAPATTI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) HAFTAYI 1141 PUANLA KAPATTI

ISTFIX Bileşik Endeksi 1.141 puan ile geçen haftaki 1.133 puan seviyesi civarlarında neredeyse sabit seyretti.




Avrupa ve Birleşik Devletler

Standard & Poor’s öncü Avro Bölgesi İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Mayıs ayında 54,4 puanla ılımlı bir genişlemeye işaret ederken, Ukrayna savaşı ve Çin'deki karantinalar nedeni ile bu değer son 18 ayda veya ilk kapanmalardan bu yana görülen en düşük seviye oldu. 50 puanın üzeri ekonomide genişlemeye, altı ise daralmaya işaret ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, temmuz ayında faiz artışlarına başlayabileceklerini ve eylül sonunda negatif faiz döneminin sona erebileceğini belirtti. Lagarde, Varlık Alım Programı (APP) kapsamında net varlık alımlarının üçüncü çeyreğin başlarında sonlanmasını beklediğini de ekledi.

Çin, Şangay’da uygulanan karantina tedbirlerinin aşamalı olarak kaldırılacağını ve yaklaşık 12 milyon kişini yaşadığı düşük riskli alanlarda sokağa çıkma kısıtlamasına son verileceğini açıkladı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları yükselmeye devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol 115 dolar/varile Brent ise 120 dolar/varile çıktı.

Fas Tarım Bakanlığı, 2022 tahıl hasadının kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 69 düşüşle 3,2 milyon ton olmasını bekliyor. Bunun da kısa mesafeli hububat taşımalarına olumlu bir dönüşü olabilir.

Ukrayna İstatistik Ofisi Destatis'e göre, Ukrayna hububatının ithalat fiyatları Mart 2022'de yıllık yüzde 53,6 artarak son 11 yıldaki en yüksek artışı kaydetti. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf fiyatları yüzde 65,3 artarken, mısır fiyatları ise yüzde 37,4 arttı.

EUROFER'e göre, artan enerji fiyatları ve küresel tedarik zincirlerindeki aksaklıklar nedeniyle AB çelik tüketiminin 2022'de yüzde 1,9 daralması ve ardından 2023'te yüzde 5,1 büyümesi bekleniyor. Ayrıca, alıcıların stok yenilemekten kaçınması nedeniyle sıcak hadde rulo sac fiyatları AB iç piyasasında düşüş trendinde girdi.

Kaynak: www.istfix.com.tr