İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) HAFTAYI 1190 PUANLA KAPATTI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) HAFTAYI 1190 PUANLA KAPATTI

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 5 daha düşerek haftayı 1.190 puandan kapattı.Avrupa ve Birleşik Devletler

Rusya-Ukrayna gerginliği savaşa döndü. Bu hafta sonu itibariyle Rusya Kiev’in etrafını sarmış durumda. Uluslararası reaksiyon ise görülmemiş seviyede oldu ve bazı Rus bankaların SWIFT ağından çıkartılması gibi hamleler bölgede ticareti ciddi şekilde etkileyebilir.

Birleşik Devletler Merkez Bankası (Fed) yönetim kurulu üyesi Michelle Bowman, mart ayı için beklenen faiz artışını desteklediğini, ancak artış oranını telaffuz etmek için erken olduğunu söyledi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard faizin 100 baz puan artırılmasını desteklediğini açıklamış, Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise benzer görüşlerini dile getirmişti.

Avro bölgesi IHS Markit'in Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) ocak ayındaki 52.3'ten keskin bir artışla şubat ayında 55.8 puana gelerek beş ayın en yüksek seviyesini kaydetmesi, bölge ekonomisinin toparlandığına işaret etti. Bu arada, Avro Bölgesi İmalat PMI ilk okuması (Flash) ocak ayındaki 58.7'den hafif düşüşle Şubat ayında 58,4 puan kaydederken, üretimdeki büyüme geçen Eylül'den bu yana en hızlı seviyesine ulaştı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta fırlayıp sonradan düzeltme yaptı. Batı Teksas tipi ham petrol 95 dolar/varile kadar çıkıp 91,5 dolar/varile geriledi. Brent ise 105 dolar/varili gördü sonra 98 dolar/varile geriledi.

Buğday ticaretinin üçte birini oluşturan iki ülke Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim, tedarik konusundaki endişeler nedeniyle buğday fiyatlarını tırmandırıyor. Buğday fiyatları geçen haftaki yüzde 5,3'lük artışın ardından yüzde 1,7 daha arttı. Dünyanın en büyük buğday ithalatçısı olan Mısır ise, piyasadaki belirsizlik nedeniyle koruyucu önlemler almaya hazırlanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, 2021'de Türkiye'nin sıcak rulo ithalatı yıllık yüzde 39,7 artışla 4,9 milyon tona ulaştı. 2021 yılında Türkiye'nin sıcak rulo ithalatının ana kaynağı, yıllık yüzde 58 artış ve 1,92 milyon tonla Rusya olurken, onu 1,06 milyon tonla Ukrayna izledi.

Kaynak: www.istfix.com.tr