İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) ŞUBAT 2021'DEKİ SEVİYESİNE DÜŞTÜ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) ŞUBAT 2021'DEKİ SEVİYESİNE DÜŞTÜ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da yüzde 20 düştü ve 794 puana, yani Şubat 2021 seviyelerine geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Eurostat verilerine göre, avro bölgesi tüketici fiyatları şubatta yıllık yüzde 5,8 artarak, ocak ayındaki yüzde 5,1’den sonra yeni bir rekor kırdı. Bloomberg ekonomist anketinin tahmini ise yüzde 5,6 artış idi. Enflasyon Avrupa’da da yükselirken Rusya-Ukrayna savaşı da hiç yararlı olmuyor.

Novorossiysk, Primorsk ve Kaliningrad'da faaliyet gösteren Rus Novorossiysk Ticari Deniz Limanı (NCSP), Rusya'ya yönelik Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarına dahil edildi. Ancak NCSP, müşterilerine her zamanki gibi hizmet vermeye devam ettiklerini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan yaptırımlar sonrası Birleşik Devletler ekonomisinde yavaşlama, Avrupa’da resesyon, ve Rus ekonomisi için ise ise çift haneli daralma beklentileri yükseldi. Analiz sonuçlarına göre Birleşik Devletler ekonomisinin bu sene yüzde 3.2 büyümesi bekleniyor. Şubat ayında yayınlanan beklenti yüzde 3.5 idi. Bazı uzmanlar ise bu sene Birleşik Devletler’de çift haneli enflasyona çıkılabileceğini söylüyor.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta sert hareketler gördü. Batı Teksas tipi ham petrol ve Brent sırasıyla 122 ve 129 dolar/ varilden başladıkları haftayı 109 ve 113 dolar/varilden kapattı.

Haftanın tarım haberlerinde Mısır, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra düşen üretim ve ihracat nedeniyle nisan ayı buğday sevkiyatı ihalesini iptal etti. Mısır'ın resmi tahıl alım kurumunun elinde sadece Fransız buğdayı için bir
adet teklif vardı.

Karadeniz/Azak Denizi’nin önemli sıcak sac ihracatçısı Ukrayna, Rusya’nın askeri harekat ile limanlarına el koyması sonrası sevkiyat gücünü kaybetti ve piyasadan çekildi. Metinvest, Mariupol’da yer alan bağlı kuruluşları Illyich ve Azovstal’da üretimlerine ara vereceğini duyururken, birçok Avrupalı üretici de tekliflerini dondurdu.

Rusya çıkışlı kütük sevkiyatlarında, Novorossiysk limanının faaliyetlerine normal bir şekilde devam etmesine rağmen sorunlar yaşanıyor. Mevcut yaptırımlar ve olası gelecek yaptırımların büyük belirsizliklere neden olması ile bazı alıcılar Rusya ile çalışma riskine girmekten kaçınıyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr