İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YATAY SEYRETTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YATAY SEYRETTİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta 769 puanda stabil seyretti.Avrupa ve Birleşik Devletler

Almanya'da üretici fiyatları şubat ayında yüzde 26 artarak aralıktaki yüzde 24,2 ve ocaktaki yüzde 25'in ardından rekor bir artış kaydetti. İstatistik bürosu, enerji fiyatlarının Şubat 2021'e göre yüzde 68 arttığını, ve enerji fiyatlarının çıkarılmasının ardından üretici fiyatlarındaki artışın yüzde 12,4 olarak ölçüldüğünü belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmek için gerekirse her seferinde 25 baz puandan fazla faiz artımını yapılabileceğini söyledi.

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın 2022 yılında iki kez 25'er baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisini fiyatlamaya başladı. Bu arada, Avro Bölgesi'nde enflasyonu şubatta yıllık yüzde 5,9'a yükseldi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları yine yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 105 dolar/varilden 113 dolar/varil seviyesine çıkarken Brent de 108 dolar/varilden 120 dolar/varile çıktı.

Ocak ayında Türkiye'nin sıcak hadde rulo sac ihracatı yıllık yüzde 25,5 artarken, aralık ayına göre yüzde 51,7 azaldı.

Mısır, 79.000 tonla Türkiye'nin en büyük sıcak rulo ihracat noktası olurken, onu 13.000 tonla İtalya izledi.

Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği'ne göre, Türkiye'nin 13 milyon ton ara malı ve nihai ürün ithalatının yarısını karşıladığı Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş Türk KOBİ'lerini önemli ölçüde etkiliyor.

Avrupa Komisyonu, yaptırım paketlerinin bir ayağı olarak önemli Rus demir ve çelik ürünlerinin ithalatını yasaklamaya hazırlanıyor. Hedeflenen ürünler henüz belirtilmedi, ancak yasağın merkez sektörleri vuracağı ve Rusya'yı milyarlarca dolarlık ihracat gelirinden mahrum bırakacağı belirtildi.

Kaynak: www.istfix.com.tr