İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 7.5 DÜŞEREK 663 PUAN SEVİYELERİNE GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 7.5 DÜŞEREK 663 PUAN SEVİYELERİNE GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta yavaşlayan ticaret gölgesinde yüzde 7.5 daha düşerek 663 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Çin'de kapanmaların sonra ermesi ile ülkenin GSYH’sinin 2023 yılında yıllık yüzde 5,6 büyümesi ve ekonominin ilk çeyreğin sonunda normale dönmesi bekleniyor.

Almanya kasım ayında yüzde 11,3 ile 1950 yılında beri görülen en yüksek enflasyonunu yaşarken, ekonomistler enflasyonun iki yıl daha yüksek seviyelerde kalmasını bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı Isabel Schnabel, AMB'nin enflasyonu düşürmek için gerekirse faiz oranlarını piyasa beklentilerinden daha fazla artırmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta istikrarlı sayılabilirdi. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 80 dolar/varil civarlarında Brent ise 82 dolar/varil üzerinde seyretti.

SovEcon, 2022/23 sezonu için Rusya'nın buğday ihracatı tahminini 43,9 milyon tona yükseltirken, olumsuz hava koşulları nedeniyle ihracatın 2023'ün ilk çeyreğinde yavaşlamasının beklendiğini de ekledi.

Fransız tarım bakanlığına göre, Fransız çiftçiler bu sezon 6,71 milyon hektar kışlık tahıl ekerek geçen yıla göre yüzde 1,2 artış kaydederken, yumuşak buğday bunun 4,75 milyon hektarını oluşturarak yıllık yüzde 1,7 artış kaydetti.

Avrupa Birliği'nin (AB) birlik dışı ülkelere yaptığı yumuşak buğday ihracatı, geçen yılki 14,5 milyon tondan sonra bu yıl 15,4 milyon tona ulaşırken, Fas, Cezayir ve Mısır en büyük alıcılar oldu.

Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının sıcaklıkların yükselmesi ve üretimin artması ile düşüş eğilimine girmesine rağmen fiyatlarda dalgalanmanın devam etmesi bekleniyor.

Üre fiyatları uluslararası piyasalarda şu anda düşük seviyelerde seyretmekte, ancak Hindistan'dan gelen son ihale ve Avrupalı ve Birleşik Devletler merkezli alıcıların geri dönmesinin beklenmesi ile fiyatların 2023'ün ilk çeyreğinde tekrar yükselmesi öngörülüyor.

Officemen'e göre, kasım ayında İspanya'da çimento üretimi yıllık yüzde 1,8 artışla 1,34 milyon tona ulaşarak,
üretim miktarında son altı ayda ilk kez artış göstermiş oldu.