İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE DÖRTLÜK BİR ARTIŞLA 662 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE DÖRTLÜK BİR ARTIŞLA 662 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da kazanç serisine devam etti ve yüzde 4’lük ortalama bir artışla geçen haftaki 636 puandan bu hafta 662 puana kadar çıktı.Avrupa ve Birleşik Devletler


Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının en az 60 gün uzatıldığı duyuruldu.

Birleşik Devletler’de şubat ayı enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi sonrası Federal Rezerv Bankası’nın (Fed) mart ve mayıs aylarındaki toplantılarında faizleri 25’er baz puan daha artıracağı beklentisi oluşurken, Goldman Sachs ise bankacılık sistemi üzerinde Silicon Valley Bank ve Signature Bank batışlarıyla artan baskıyı gerekçe göstererek Fed'in faiz artırımlarını durdurmasını beklediklerini açıkladı.

Bu arada dünyanın en büyük fon yönetim şirketi Blackrock CEO'su Larry Fink, bankacılık krizinin önceki büyük krizleri andırdığı konusunda kamuoyunu uyardı ve batan banka sayısının artabileceği tahmininde bulundu.

Türkiye'de cari açık, artan enerji fiyatları ve ithalatın etkisiyle 1984'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 9,85 milyar dolara ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Dairesine göre tüketici fiyatları şubat ayında yıllık yüzde 9,3, ocak ayına göre ise yüzde 1 arttı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta sert düştü. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 75-76 dolar/varilden 68,5 dolar/varile geriledi.

Brent ise 81,5 dolar/varilden 74,5 dolar/varile geriledi.

Avrupa Komisyonu, 2022/23 yumuşak buğday mahsulü tahminini 126,4 milyon tondan 126 milyon tona düşürürken, Avrupa Birliği dışına ihracatın ise 32 milyon ton olmasını beklediğini açıkladı.

AB'nin yumuşak buğday ihracatı ise geçen yılın aynı tarihine göre yüzde 7,2 artışla 20,5 milyon tona ulaştı.

Fransız devlet ajansı FranceAgriMer, yüzde 93 olarak öngördüğü yumuşak buğday mahsullerinde iyi veya mükemmel durumda olma oranını, kuraklık endişelerine rağmen Şubat sonu itibari ile yüzde 95'e revize etti.

Sıcak hadde rulo sac (HRC) piyasalarında talepte yükseliş görülmesi ile özellikle Avrupa’da fiyatların yükselmesi bekleniyor. Türk müşteriler daha çok Mısır’dan alım yapmaya çalışırken, Avrupalı ithalatçılar genelde Asya çıkışlı ucuz malzemeleri tercih etti.