İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) 41 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ... ENDEKS, 558 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) 41 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ... ENDEKS, 558 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi geçen haftaki 599 puandan bu hafta 558 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Çin'in temmuz ayı ihracatı geçen yıla göre yüzde 14,5 düşerek üç yıldan fazla bir süredir ve ilk Covid-19 salgınından bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, ihracatın üst üste azaldığı üçüncü ay oldu.

Alman Federal istatistik dairesine göre, enflasyon haziran ayındaki yüzde 6,8'lik artışın ardından temmuz ayında yüzde 6,5'e geriledi.

Lakin Commerzbank baş ekonomisti Kraemer Alman ekonomisinin 2023'ün ikinci yarısında yeniden daralmasını beklediğini açıklarken, haziran ayında Alman sanayi üretimi ise mayıs ayına göre yüzde 1,5 düşüş gösterdi.

Eurostat'a göre, haziran ayında Euro bölgesi üretici fiyatları yüzde 0,4 azalarak üst üste altıncı ayında düşüş gösterdi. Yıllık düşüş ise yüzde 3,4 olarak ölçüldü.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da yukarı yönlüydü ve 9 ayın en yükseğine ulaştı. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 82.8 dolar/varilden 83,2 dolar/varile Brent de yaklaşık 86.2 dolar/varilden 86.8 dolar/varile çıktı.  

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA), Türkiye'nin buğday ve arpa üretimi için tahminini yükselterek sırasıyla 18,5 milyon ton ve 7,8 milyon ton olarak güncelledi. Buğday ithalatının ise geçen yılki 12 milyon tonluk rekor seviyeden sonra bu yıl 8,25 milyon ton olması bekleniyor.

Türkiye Merkez Bankası'na göre geçen yıl yüzde 74,0 olan Türkiye’nin metal ürün imalatındaki kapasite kullanımoranı haziran ayında yüzde 75.5 ve temmuz ayında yüzde 74.6 olarak ölçüldü. Bu verilerden Türkiye’nin çelik ham madde ve yarı işlenmiş çelik ithalatının önümüzdeki dönemlerde de benzer kalacağı anlaşılıyor.

EUROFER’e göre yüzde 0,1 ile zayıf bir büyüme gösteren Avrupa Birliği inşaat sektörünün malzeme maliyetlerindeki artış ile önümüzdeki çeyreklerde daha da kötü performans göstermesi ve yıllık yüzde 0,5'lik bir daralma yaşaması, bu nedenle de çelik ürünlere olan talebin düşmesi bekleniyor.

Interfax Ukrayna tahılının Litvanya'nın Klaipėda limanı üzerinden ihracatının satıcılar için kârsız olduğunu bildirdi.

Bu durum Karadeniz'in Ukrayna tahılı için hala en güçlü alternatif ticaret yolu olduğu ihtimalini güçlendirdi.