İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) SERT DÜŞÜŞ YAŞANMADI, GERİLEME DEVAM EDİYOR...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) SERT DÜŞÜŞ YAŞANMADI, GERİLEME DEVAM EDİYOR...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da gerilese de o kadar sert düşmedi ve aşağı yönlü momentumun azaldığı görüldü. Endeks geçen haftaki 794 puandan 769 puana geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) 3 yıldan sonra ilk kez faiz arttırdı. Fed politika faizini yüzde 0,25 arttırdı.

ZEW Ekonomik Araştırma Enstitüsü’ne göre Almanya'da mart ayı için ekonomik beklentiler, Rusya-Ukrayna savaşı ile bir resesyonun çok daha olası hale gelmesiyle rekor bir oranda düştü.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) raporuna göre, Ukrayna ekonomisinin savaş sebebi ile 2022'de yüzde 10 daralması ve çatışmaların sürmesi halinde daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Ayrıca raporda, Ukrayna'da üretimin yüzde 25 ila 35 oranında düşebileceğini belirtiliyor.

Çin, salgının başlangıcından bu yana en kötü Koronavirüs salgınını yaşıyor. 1,96 trilyon dolarlık GSYİH’ya sahip büyük bir üretim merkezi olan Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen şehrinde 17,5 milyon insan karantina altına alındı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları, alıcıların Rusya’dan uzak durmasının da etkisi ile yükselmeye devam ediyor. Arz endişeleri birçok emtianın fiyatlarını rekor seviyelere çıkartırken, uzmanlar petrol fiyatlarında artışın devam edebileceğine dair uyarıyor. Nitekim Batı Teksas tipi ham petrol 105 dolar/varilden Brent ise 108 dolar/varilden haftayı kapattı.

2021 yılında Ukraynalı çiftçiler 160 milyon tondan fazla tahıl hasat ederek rekor bir hacime ulaşmıştı. Ancak Rusya'nın Ukrayna'ya savaş ilanı sonrası Ukrayna’nın, önceden planlanan alanın yalnızca yüzde 30'unda ekim yapabileceği, bu bölgelerin ise çoğunlukla ülkenin batı bölgeleri ile sınırlı kalacağı tahmin ediliyor. Ukrayna tarım ürünlerinin en büyük alıcıları arasında Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, Mısır, Türkiye ve Endonezya bulunuyor.

Ukrayna, çavdar, arpa, karabuğday, darı, şeker, tuz ve et ihracatını 2022 yılının sonuna kadar yasakladı. Rusya da Avrasya Ekonomik Birliği’ne tahıl ihracatını 1 Temmuz 2022’ye kadar yasakladı.

Kaynak: www.istfix.com.tr