İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDEN (ISTFIX) 10 PUANLIK ARTIŞ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDEN (ISTFIX) 10 PUANLIK ARTIŞ

ISTFIX Bileşik Endeksi 10 puanlık ufak bir artışa 809 puandan 819 puana arttı.Avrupa ve Birleşik Devletler

Dünya Bankası'nın beklentilerine göre, 2022’de Ukrayna ekonomisi yüzde 45 küçülürken, Rusya ekonomisi yüzde 11,2 küçülecek.

Birleşik Devletlerde enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarını yukarı çekmesiyle birlikte, mart ayında yüzde 8,5’e gelerek 1981'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Benzer şekilde, Almanya'nın enflasyonu yıllık yüzde 7,3 ile 40 yılı aşkın bir süreden beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Reuters ekonomistleri Mayıs ve Haziran aylarında Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası’ndan (Fed) arka arkaya iki 50 baz puanlık faiz artışı beklerken, gelecek yıl bir resesyona girilmesi ihtimalini ise yüzde 40 olarak tahmin ediyor.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta yine sert yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrol 107 dolar/varile Brent ise 112 dolar/varile kadar artış kaydetti.

Mısır'ın Rus buğdayı ithalatı, Ukrayna’nın işgali sonrası yaşanan aksamalara rağmen mart ayında aylık yüzde 24 artış gösterdi. Ukrayna’dan yapılan buğday ithalatı ise yıllık yüzde 42 düştü. Mısır, genellikle dünyanın en büyük buğday alıcısı durumunda bulunuyor.

Ukraynalı çelik üreticisi ArcelorMittal Kryviy Rih (AMKR), mart ayı başında zorunlu olarak durdurulan üretimin, savaş daha da kızışmaz veya tedarik sıkıntıları yaşanmaz ise nisan ayında yeniden başlayacağını açıkladı. Tabii bu durumun deniz taşımalarına etkisi şu anda görülmeyebilir.

Rus Çelik Birliği Rus çeliğine olan talebin 2022'de yüzde 30 ya da diğer bir deyişle 13 milyon ton düşeceği tahmininde bulunurken, Rus Demiryollarının ihracat vergilerini arttırma talebi sonrası Rus çelik ihracatının da düşeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr