İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDEN (ISTFIX) 73 PUANLIK BİR ARTIŞ! 917 PUANI GÖRDÜ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDEN (ISTFIX) 73 PUANLIK BİR ARTIŞ! 917 PUANI GÖRDÜ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta 844 puandan 917 puana yükseldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Morgan Stanley, Avro Bölgesi 2022 yılı GSYİH büyüme tahminini yüzde 3'ten yüzde 2,7'ye aşağı revize ederken, 2023 büyüme tahminini ise yüzde 1,3'e düşürdü.

Alman hükümeti 2022 yılı için daha önce yüzde 3,6 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkileri sonrası ikinci kez aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,2'ye indirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, varlık alım programının yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sonlandırılacağını açıklarken, faiz oranlarının ise yıl sonundan önce artırılacağının sinyalini verdi. Euro Bölgesi enflasyonu geçen ay yüzde 7,4’e gelerek AMB'nin yüzde 2'lik hedefinin yaklaşık dört katına ulaştı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları yine artış kaydetti. Batı Teksas tipi ham petrol 105 dolar/varili görürken, Brent de 110 dolar/varile çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Şubat 2022'de Türkiye'nin kütük ve blum ithalatı aylık yüzde 6, yıllık ise yüzde 62,5 düştü. Rusya 146.000 ton ile Türkiye’nin en büyük kütük tedarikçisi olurken, onu 85.000 tonla Ukrayna izledi.

Dünyanın en büyük tahıl ithalatçısı Mısır, son ihalesinde Avrupa buğdayı satın almak istediğini bildirdi. Mısır, Rusya-Ukrayna savaşı başlamadan önce buğdayının yüzde 80'ini Karadeniz'den ithal ediyordu.

 Avrupa Birliği (AB), yaptırım paketinin bir parçası olarak Rusya'dan kömür ithalatını yasaklamaya hazırlanıyor. Rus rublesi savaştan önceki konumuna geri dönerken, fosil yakıt endüstrisi hedef alınmadığı sürece yaptırımların Rus ekonomisini önemli ölçüde etkilemesi beklenmiyor.

AB’nin, Rusya ve Belarus’a yönelik AB limanları ve yolları üzerinde taşıma faaliyetlerini durdurmayı hedefleyen yaptırımlarını resmi olarak açıklaması bekleniyor. Rusya'ya ait veya Rusya tarafından yönetilen gemilerin AB ülkelerinin limanlarına girmesi yasaklanırken, Rus ve Belarus karayolu taşımacılığı operatörlerinin AB'nin karayolu ulaşım sistemine erişimi kesilecek. Ayrıca, geçen haftalarda Londra deniz sigortası şirketi Lloyd’s, tüm Rus sularını risk bölgeleri listesine ekledi.

Kaynak: www.istfix.com.tr