İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDEN (ISTFIX) İSTİKRARLI YÜKSELİŞ!

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDEN (ISTFIX) İSTİKRARLI YÜKSELİŞ!

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta kafa karıştıran ama istikrarlı ticaret sayesinde 993 puandan 1.159 puana çıktı.Avrupa ve Birleşik Devletler

Rusya Merkez Bankası, petrol ve gaz fiyatlarındaki artış ve yaptırımlar sonrası ithalatın düşmesi ile ülkenin cari fazlasının yılın ilk dört ayında üç kattan fazla artarak 95,8 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı Birleşik Devletler’de resesyonun yüksek bir risk olduğunu ve şirketler ile tüketicilerin hazır olması gerektiğini söyledi. Başkan, Fed'in enflasyonu aşağı çekmek için çok güçlü araçları olduğunu ve bu konuda iyi karşılık verdiğini de ekledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya-Ukrayna savaşının enerji ve emtia fiyatlarını artırması nedeniyle AB genelinde 2022 yılı ekonomik büyüme beklentisini yüzde 2,7’ye düşürürken, enflasyon beklentisini ise yüzde 3’ün üzerine yükseltti. 2023 yılı için büyüme beklentisi ise yüzde 2,3 oldu.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta tekrar yükselişe geçti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 106 dolar/varilden bu hafta 113 dolar/varilin üzerine çıktı. Brent de 107 dolar/varilden 112-113 dolar/varile kadar yükseldi.

Ukrayna, Rusya'dan Avrupa'ya aktarılan yakıtın neredeyse üçte birini sağlayan ve Ukrayna topraklarında bulunan Sokhranivka üzerinden gaz akışını askıya aldığını açıkladı. Ukrayna, işgal sonrası dahil Rus gazının Avrupa'ya ana geçiş yolu konumunda bulunuyordu.

Rusya-Ukrayna savaşı, AB ülkelerini serbest ticaret anlaşmaları üzerindeki çalışmaları hızlandırmaya yönlendirdi. Bloomberg, Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere en az dokuz ülkenin ertelenen müzakereleri hızlandırmak için AB'ye çağrıda bulunduğunu bildirdi.

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, Türkiye'deki arpa üretimi, kuru hava nedeniyle 2021/22 sezonunda yaklaşık yarı seviyesi olan 4,5 milyon tona düşerek 2014/15 sezonundan bu yana en düşük mahsulü kaydetti. USDA ayrıca 2021/22 sezonunda Türkiye'nin yurtiçi arpa tüketimi tahminini yıllık yüzde 18 düşüşle 7,3 milyon tona indirdi. Dolayısıyla Türkiye'nin arpa ithalatını yıllık 2 milyon ton artırarak toplam 2,8 milyon ton rekor arpa ithal etmesi bekleniyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr