MSB: “UKRAYNA LİMANLARINDAN "RAZONI" İSİMLİ KURU YÜK GEMİSİ BUGÜN SAAT 08:30'DA HAREKET ETTİ"

MSB: “UKRAYNA LİMANLARINDAN "RAZONI" İSİMLİ KURU YÜK GEMİSİ BUGÜN SAAT 08:30'DA HAREKET ETTİ"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamındaki mısır yüklü ilk geminin 08.30'da Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı'ndan hareket ettiğini açıkladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda:

"Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; Mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan'a gitmek üzere Odesa limanından 01 Ağustos sabah 08.30’da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Turkdeniz (@turkdenizcom)'in paylaştığı bir gönderi22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi’ belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır” ifadelerine yer vermişti.

Bu doğrultuda; Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan anlaşma kapsamında "RAZONI" isimli ilk gemi Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti.

RAZONI gemisi hakkında:

IMO: 9086526
İsim: RAZONI
Gemi Tipi - Genel: Kargo
Gemi Tipi - Ayrıntılı: Bulk Carrier
Durum: Aktif
MMSI: 667001963
Bayrak: Sierra Leone [SL]
Brüt Tonaj: 18495
Yaz DWT: 29292 t
Toplam Uzunluk x Genişlik Aşırı: 186.6 x 25 m
Yapım Yılı: 1996
Ana Liman: FREETOWN
İnşaa Eden: TIANJIN XINGANG SHIPBUILDING HEAVY INDUSTRY
Yönetici: RAZONI DENİZCİLİK LTD.