ORAL ERDOĞAN: "REKABETÇİ EKONOMİ POLİTİKASINI SİSTEME YERLEŞTİRİRSEK BAŞARILI OLABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

ORAL ERDOĞAN: "REKABETÇİ EKONOMİ POLİTİKASINI SİSTEME YERLEŞTİRİRSEK BAŞARILI OLABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, İMEAK DTO Haziran Ayı Meclis Toplantısı'nda "Türkiye ve Dünya Ekonomoik Gidişatı ve Denizciliğe Etkileri" isimli bir sunum gerçekleştirdi. 

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, küresel ekonominin denizciliğe etkilerini yaptığı sunumla detaylı bir şekilde anlattı.

Erdoğan yaptığı sunumda:

"Geçmişten bugüne yaptığım sunumlarda enflasyon sorununa çok değinmiştim. Küresel anlamda kriz mi geliyor gibi bir soru ile başlayacağım. Kendi adıma tahminlerimi ileteceğim. IMF Reel Büyüme Beklentileri tablosundaki büyümeyi tetikleyen ana faktör ABD. Diğer ülke ekonomilerini de etkileyen bir yapısı var ABD'nin. 

Dünya çapında büyüme oranı azalacak. Küresel enflasyon ise, tarihi rakamlara imza attı. Yüksek enflasyona ile yaşamaya alışmaya çalışıyoruz. Dünya'da enflasyonun yanında ciddi bir ticaret büyümesi yaşanıyor. Çin, dünya ticaretinde önemli bir pasta dilimine sahip. Dünya denizciliği Çin'e muhtaç gibi gözüküyor.

Çin ve Amerika arasındaki ticaret hacmi Çin'in lehine ilerliyor. Dünya ticaretine yön veren ülke Çin olabilir mi? soruları etrafta dolanıyor. ABD, hızlı bir büyümeye doğru ilerliyor. ABD, enflasyonu 3-4 ay içerisinde düşürecek. ABD, bunu başarmış durumda iken, diğer ülkelerin de buna hazırlıklı olması gerekiyor.


ABD, kendi refah düzeyini yukarı çekmek için, doların seviyesini yükseltti. Dünya genelinde doların yerini altın alacak gibi gözüküyor. Bu durumda yeni bir savaşa neden olabilir diye beklentiler söz konusu.

Türkiye'de milli gelirdeki büyüme enflasyondan arındılarak konuşuluyor. Üretim, ihracat, yatırım ve istihdam modeli üstünde duruluyor. Rekabetçi ekonomi politikasını sisteme yerleştirirsek, o zaman başarılı olabiliriz diye düşünüyorum.

Cari açık vermeden büyümek istiyorduk. Enerji maliyetinin yüksekliğinden, hesapta olmaya cari açık sorunuyla karşılaştık. Bu da doların yüksekliğine sebebiyet veriyor.Türkiye'deki enflasyon oranının, ABD etkisiyle Ağustos itibarı ile bir düşüşe geçme ihtimali söz konusu. Türkiye'deki ekonomik büyüme, vergi reformuna dayalı. Ancak, kamu gelirini dolaylı vergilerden sağlıyoruz." ifadelerine yer verdi.

TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER