PROF. DR. TOĞRUL İSMAYIL: "GEMİLER UKRAYNA LİMANLARI’NDA REHİN TUTULUYOR”

TVNET'de yayınlanan Dış Hatlar programında açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, tahıl koridoru ile ilgili konuştu.

TVNET'de yayınlanan Dış Hatlar programında açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, tahıl koridoru konusunda son gelişmeleri yorumladı. Gemilerin Ukrayna tarafından limanlarda rehin tutulduğunu dile getirdi. Sorunun çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, bu sıkıntının kısa sürede çözülmesini umduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Toğrul İsmayıl’in konuşması şu şekilde: 

“Tahıl koridoru meselesinde; Önemli olan Türkiye’nin bu konumda pozisyonu ve ulusal-ekonomik çıkarları. Tahıl koridoruna bir daha dönmek istiyorum bu açıdan. Türkiye için sadece tahıl koridorunun açılması yeterli değil. Türkiye’nin gemileri şuanda Ukrayna Limanları’nde rehin durumda. Mıkolayiv gibi Kherson gibi limanlarda 20’den çok gemimiz bulunuyor. Bunların çoğu tahıl yüklü gemiler. Ben inanıyorum ki; Cumhurbaşkanımız günübirlik ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı karşısında bu meseleyi getirecektir. Ukrayna Limanları’nda Türk gemilerinin orada olması, Ukrayna için bir avantaj. Rusya, bu limanlara saldıramıyor. Bu ciddi bir imaj meselesidir. Türkiye, nasıl tahıl koridoru konusunu anlaşma ile başardıysa; Cumhurbaşkanımız bu meseleyi de çözecektir.”

TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER