RUSYA VE UKRAYNA'DAN TAHIL KORİDORUNA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR! İKİ LİMAN DAHA KORİDORA DAHİL EDİLDİ...

RUSYA VE UKRAYNA'DAN TAHIL KORİDORUNA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR! İKİ LİMAN DAHA KORİDORA DAHİL EDİLDİ...

Rusya ve Ukrayna yetkilileri, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 18 Temmuz'a kadar uzatıldığını teyit etti.

adscode

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anlaşmanın 2 ay daha uzatıldığı yönünde açıklama yaptığına işaret eden Zaharova, "Bu konudaki açıklamaları teyit ediyoruz. Böylece sözde değil, fiilen küresel gıda güvenliğinin sağlanmasına, her şeyden önce de en çok ihtiyaç sahibi ülkelere yardım etme şansı oluştu" dedi.

Zaharova, anlaşmanın uygulanması sürecindeki sorunların en kısa sürede düzeltilmesi gerektiğini ve uzmanların bu konuda çalışacağını vurguladı.

Ukrayna teşekkür etti

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, sosyal  medyadan yaptığı açıklamada, tahıl anlaşmasının 18 Temmuz'a kadar uzatıldığını belirterek, "Birleşmiş Milletler (BM) ve Türk ortaklarımıza gıda güvenliğini güçlendirme yönündeki çabalarından dolayı minnettarız" ifadesini kullandı.

Kubrakov, anlaşmanın uygulanmasındaki "yapay" engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Rus tarafının Türk gemilerinin Nikolayev ve Olvia limanlarına girişini engellememe sözü verildiği ifade edildi. Sözlerin tutulması durumunda, bu limanlar koridora dahil edilecek.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ