TAHIL KORİDORUNUN UZATILMA MÜZAKERELERİ BAŞLIYOR

TAHIL KORİDORUNUN UZATILMA MÜZAKERELERİ BAŞLIYOR

Ukrayna, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için müzakerelerin bir hafta içinde başlayacağını duyurdu.

adscode

Ukrayna Altyapı Bakanı Yardımcısı Yuriy Vaskov, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için müzakerelerin bir hafta içinde başlayacağını açıkladı.

Vaskov, "Tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için müzakereler bir hafta içinde başlayacak ve o zaman tüm tarafların konumunu anlayacağız. Sağduyunun ağır basacağını ve anlaşmanın uzatılacağını düşünüyorum" dedi.

Karadeniz Tahıl Anlaşması, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Ukrayna'nın abluka altındaki limanlarından tahıl ihracatının yeniden başlamasını sağlamak için geçen yıl Temmuz'da Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in ara bulucuğuyla Rusya ile Ukrayna arasında imzalanmıştı.

Ukrayna, tahıl anlaşmasının yeni limanları da içerecek şekilde bir yıl uzatılmasını istiyor

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Ukrayna'nın bu hafta Türkiye ve Birleşmiş Milletler'den Karadeniz'deki tahıl anlaşmasını yenilemek için müzakerelere başlamalarını isteyeceğini ve Mykolaiv limanlarını da içerecek şekilde en az bir yıllık uzatma talebinde bulunacağını bildirdi.

Geçen Temmuz ayında BM ve Türkiye'nin aracılık ettiği Karadeniz Tahıl Girişimi, tahılın üç Ukrayna limanından ihraç edilmesine izin verdi. Anlaşma Kasım ayında uzatıldı ve bir uzatma kararlaştırılmadığı takdirde 18 Mart'ta sona erecek.

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM