TÜRK P&I SİGORTA, MÜSİLAJ SORUNUNA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN BELGESEL HAZIRLADI

Türk P&I Sigorta'nın hazırladığı "+2,5 Derece Deniz Belgeseli" isimli program NTV'de yayınlanacak.

Geçtiğimiz yıl Marmara Denizi’nde yaşanan müsilajın ardından Türkiye’nin en önemli gündemlerinden bir tanesi denizler ve kirlilik oldu. Yıllardır farkında olmadan hepimizin kirlettiği denizler, müsilajın gözle görülür şekilde ortaya çıkmasıyla 7’den 70’e önemli bir farkındalık yarattı. 

İlk günden itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütmeye başladığı Acil Eylem Planı ile Belediyeler özel kurumlar ve halkımız elinden geldiğince bu konuyla ilgilenerek önlemler almaya başladı.

Türk P&I Sigorta, yapımcı firma olarak Bee Pr Branding ile  bir araya gelerek; akademisyen, tarihçi, biyolog, sanatçı, kamu görevlileri, çiftçi, balıkçı, iklim aktivisti gençler gibi halkın birçok farklı kesiminden vatandaşa ulaşarak müsilajın Marmara Denizi’ne etkilerini ve sebep olduklarını onların hikayeleri ile dinledi.  

Müsilajın nedenleri, artan kirlilik sorunları, bunlara neden olan kaynakları, mücadele yöntemlerini, alınan sonuçları ve hepimize düşen görevlerin konu edildiği; 1. bölümü “Denizin Üstünde”, 2. bölümü “Denizden Uzak”, 3. bölümü “Deniz İçin”  olmak üzere 3 bölümden oluşan “+2.5 Derece Deniz Belgeseli” adlı belgesel değerli katılımcıların katkılarıyla ortaya çıktı.

Sosyal sorumluluk amacıyla halkın her kesimine ulaşarak deniz kirliliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen bu projenin dikkat çekmek istediği ana nokta, denizleri hayatımızın bir parçası olarak görmemizi ve daha çok sahiplenmemizi sağlamak.

İlay Alpgiray yönetmenliğinde çekilen +2,5 Derece adlı belgesel, NTV’de ilk bölümü NTV’de 19 Haziran saat 15.30’da yayında olacak, ardından diğer bölümler 26 Haziran ve 3 Temmuz tarihlerinde aynı saatte yayınlanacak.