100 YILLIK TARİHİ KARGO GEMİSİ KAPTANIN UYKUYA DALMASI NEDENİYLE KARAYA OTURDU

100 YILLIK TARİHİ KARGO GEMİSİ KAPTANIN UYKUYA DALMASI NEDENİYLE KARAYA OTURDU

100 yıllık bir kargo gemisi, kaptanının uykuya dalmasının ardından Cuma sabahı erken saatlerde Finlandiya'nın güneybatı kıyısındaki Åland takımadalarında karaya oturdu.

adscode

1923 yılında inşa edilen 50 metre uzunluğundaki kargo gemisi Leonie , tahıl yüklü Godby'den Naantal'a giderken karaya oturdu. 

Gemide yalnızca üç mürettebat bulunuyordu. Tarihi kargo gemisi Leonie’nin karaya oturmasının ardından geminin su aldığı ancak batma tehlikesi yaşamadığı kaydedildi.

Kaptan David Saari’nin uykuya daldığı ve Finlandiya denizcilik tarihinin önemli bir parçasının karaya oturmasına neden olduğu ifade edildi.

Finlandiya medyasına göre, yapılan alkol analiz cihazı testinin binde 0,5'ten fazla alkol göstermesi nedeniyle Saari'nin deniz trafiğinde sarhoş olduğundan şüpheleniliyor. Testi doğrulamak için kan örneği de alındı. Ticari deniz trafiğinde izin verilen maksimum kan alkol seviyesi 0,5'tir.

Saari'nin karaya oturma sırasında dümen başında uyuyakalması nedeniyle iyi denizcilik kurallarına uymadığından da şüpheleniliyor. 

Geminin yükünün yarısı başka bir gemiye transfer edilmesinin ardından tarihi gemi kendi imkanları ile tekrar yüzerek en yakın liman olan Hummelvik’e gitti.


HABERİN KAYNAĞI: TURKDENİZ.COM