200 METREYE KADAR DALABİLEN ELEKTRİKLİ DENİZALTI ÜRETİLDİ

200 METREYE KADAR DALABİLEN ELEKTRİKLİ DENİZALTI ÜRETİLDİ

Hollanda merkezli elektrikli denizaltı üreticisi U-Boat Worx, Nexus adını verdiği yeni turistik denizaltısını tanıttı.

Lüks denizaltı su altında 200 metre derinliğe kadar 9 yolcu taşıyabilecek şekilde tasarlandı.

Araçta yumurta şeklinde büyük bir gözlem penceresi yer alıyor. Bunun yanında "yolcuların manzaradan bütünüyle faydalanabilmesi için" 9 döner koltuğa sahip.

Firmaya göre bu tasarım sayesinde tüm yolcular, her yönden net bir görüş hattına sahip oluyor.

Şirket yetkililerinden gelen açıklamada, "NEXUS'un oturma düzeni, denizaltının hareket ettiği yönden bağımsız olarak yolcuların mümkün olan en iyi görüş açısını yakalamasını sağlayan döner oturma platformlarını içeriyor" ifadelerine yer verildi:

Araçtaki koltuklardan biri pilota, 6’sı yetişkinlere ayrılıyor. Ancak koltukların uyarlanabilir yapısı sayesinde çocuklar için iki oturma alanı daha ortaya çıkarılabiliyor.

Denizaltının tasarımcıları, "Yapılandırılabilir koltuk, mürettebat profilinde yüksek derecede esneklik sağlar" ifadelerini kullandı.

Elektrikli denizaltı, araca 18 saat boyunca güç sağlayan lityum iyon pillerle donatıldı. Bu da günde 10 defaya kadar dalış yapabileceği anlamına geliyor.

Öte yandan U-Boat Worx yetkilileri, denizaltının ne zaman ticari kullanıma geçeceği ve yolcuların bu sıradışı seyahat için ne kadar ödemesi gerektiğine dair ayrıntıları paylaşmadı.

Ayrıca yeni prototip, firmanın son dönemde dikkat çeken ilk fütüristik denizaltısı değil. Hollandalı şirket ekimde 5,8 milyon dolarlık başka bir modelini tanıtmıştı.

Mermi şeklindeki elektrikli modelin denizin altında kaplumbağalar, köpekbalıkları ve diğer deniz canlılarıyla eğlenmek isteyen turistler için geliştirildiği belirtilmişti.

Kaynak: Independent Türkçe