HİZMET İHRACATI STRATEJİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

HİZMET İHRACATI STRATEJİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Hizmet İhracatı Birliği tarafından organize edilen “Hizmet İhracatı Strateji Konferansı” gerçekleştirildi.

adscode

Hizmet İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen “Hizmet İhracatı Strateji Konferansı” 19-21 Nisan 2024 tarihlerinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın teşrifleri ve Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Çakır, Yönetim Kurulu ve Komite üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptığı konuşmada, "Zengin doğal kaynakları, tarihi ve kültürel mirası, gelişmiş sanayisi, bereketli topraklarıyla öne çıkan dinamik şehrimiz Sakarya’da iş dünyamızın kıymetli temsilcileri ile Hizmet İhracatı Strateji Konferansı’nı gerçekleştirdik.

Hizmet ihracatı özellikle son yıllarda küresel anlamda hızlı bir büyüme kaydetmekte ve ürettiği ekonomik değer bakımından ülke ekonomilerinde hayatî bir yer tutmaktadır. Dünya ticaretindeki yeri gün geçtikçe artan hizmetler sektörü, bugün küresel hasılanın üçte ikisini ve istihdamın yüzde 50’sini oluşturmaktadır.

Bizler de ülkemizi bu yarışta en ileriye taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. 2024 yılında da aynı başarıları devam ettirmek niyetindeyiz. Bu ivmeyle, yıl sonu hedefimiz olan 110 milyar dolar hizmet ihracatına ulaşmayı, bu vesileyle cari açığın kapatılmasına yine önemli bir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Ülkemiz ekonomisinin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri yapmak ve vatandaşlarımızın refahını artırmak için Ticaret Bakanlığı olarak üzerimize düşen sorumluluğu her alanda layıkıyla taşımaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.
Geniş bir katılımla gerçekleştirilen “Hizmet İhracatı Strateji Konferansı”nda açılış konuşmaları ve sunumların akabinde hizmet sektörlerinin sorun ve çözüm önerilerinin yanı sıra kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.