22. ULUSAL DENİZ KIZI KONGRESİ'NDE ZABİTLİKTE BAŞARILI OLMAK PANELİ DÜZENLENDİ

22. ULUSAL DENİZ KIZI KONGRESİ'NDE ZABİTLİKTE BAŞARILI OLMAK PANELİ DÜZENLENDİ

22.Ulusal Deniz Kızı Kongresi ikinci gününde 'Zabitlikte Başarılı Olmak' başlıklı panelde; Argan Demiralay, Sadık Nazım Er ve Esra Ulutürk tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

adscode

22.Ulusal Deniz Kızı Kongresi ikinci gününde hız kesmeden devam ediyor. Günün ilk paneli olan ‘’Zabitlikte Başarılı Olmak’’ panelinde Beşiktaş Denizcilik İnsan Kaynakları Müdürü Kpt. Sadık Nazım Er, Beşiktaş Denizcilik Uzak Yol Kaptanı Argan Demiralay ve Türkiye Deniz İşletmeleri Kadın Kaptanı Esra Ulutürk tecrübelerini ve deneyimlerini aktararak öğrencilere yol gösterdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Sadık Nazım Er, “Denizcilik bir tutkudur eğer bu tutkuyu hissedemezseniz bu mesleği yapamazsınız” sözleri ile dikkat çekti. İleriye dönük tavsiyeleri ile mesleğe sahip çıkmak ve çabalamak üzerine vurgu yaptı. Sadık Er; denizciliğin yerinde saymayan gelişmeye devam eden, sürekli ilerleyen ve kendini yenileyen bir sektörde olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Esra Ulutürk; sözlerine Türkiye Denizcilik İşletmeleri hakkında sunum yaparak başladı. Kendisinin çalıştığı gemilerde yaşadığı deneyimleri ve zorlukları bize aktaran Ulutürk, çalıştığı kruvaziyer gemisini 1999 depreminde ne kadar işlevsel olduğundan bahsetti. M. Kemal Atatürk’e ait olan “En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz.” sözüne atıfta bulunarak kongre salonunda coşku uyandırdı

Esra Ulutürk, Türk bayraklı kruvaziyer gemisinde çalışarak kadın kaptanı olmak isteyen denizci kız öğrencilerimize yol göstererek asla vazgeçmemelerine, pes etmemelerine ve duruşlarını korumalarını tavsiye etti.

Son olarak Argan Demiralay, konuşmasına staj ve stajyerlik hakkında önemli noktalarına değindi. Demirlaya; bir gemide staja başlanacağında gemide bulunan MARPOL, SOLAS, güvertede bulunan belgeleri vb. kanunları okumalarını ve incelemeleri önerisinde bulunarak teorik ve pratiğin denizcilikte önemli olduğunu ve kendilerini geliştirmeye devam etmelerini tavsiye etti.