3. TÜRKİYE DENİZCİLİK ZİRVESİ TERSANE İSTANBUL'DA BAŞLADI...

3. TÜRKİYE DENİZCİLİK ZİRVESİ TERSANE İSTANBUL'DA BAŞLADI...

3. Türkiye Denizcilik Zirvesi, 2 Temmuz 2024 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu himayelerinde Tersane İstanbul'da başladı.

adscode

Denizcilik sektöründen yoğun bir katılım gerçekleştiği zirvede açılış konuşmalarını sırasıyla; İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, IMO Genel Sekreteri Arsenio Antonio Dominguez Velasco, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu gerçekleştirdi.

Sektör paydaşlarını bir araya getirecek olan zirve ile iş birliğini artırmayı, stratejik yönelimleri belirlemeyi ve sektörün sürdürülebilir büyümesini desteklemeyi hedeflediklerini bildiren Bakan Uraloğlu, zirvede ayrıca kıyı tesisi altyapıları, sera gazı azaltım tedbirleri ve finansmanı, Türk uluslararası gemi sicili ve denizcilikte lojistik performans gibi önemli konuların ele alınacağını söyledi. TdmÖzelHaberi


Gerçekleştirilecek olan zirve ile gelişen teknoloji ve inovasyonu tartışarak uluslararası ilişkileri de güçlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Uraloğlu, “Zirve ile Türkiye'nin denizcilik alanındaki liderliğini güçlendirmeyi ve sektörün sürdürülebilir bir şekilde büyümesini desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu yıl zirvede kıyı tesisi altyapıları, sera gazı azaltım tedbirleri ve finansmanı, Türk uluslararası gemi sicili ve denizcilikte lojistik performans gibi önemli konuları ele alacağız. Zirvenin sektörün geleceğine dair önemli bir vizyon sunarak Türkiye'nin denizcilik alanındaki lider konumunu pekiştirmeye katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

40 Kişiye Amatör Denizci Belgesi Verilecek

Bakan Uraloğlu ayrıca, 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi etkinlikleri kapsamında Haliç Yelken Kulübü’nde 40 kişiye ücretsiz Amatör Denizci Uygulama Eğitimi verileceğini de duyurdu.

Uraloğlu, başvurularını tamamlayan ve teorik eğitimi almaya başlayanlar arasından belirlenecek 40 kişiye ücretsiz olarak Amatör Denizci Uygulama Eğitimi verileceğini belirtti. Uraloğlu, teorik eğitimleri tamamlayanların ise çevrimiçi olarak Amatör Denizci Sınavı’na katılabileceğini ve sınavda başarılı olanların Amatör Denizci Belgesi almaya hak kazanacağını kaydetti.

Geçmişin izlerini taşıyan Tersane İstanbul'da düzenlenen 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi'nde; denizciliğe ilişkin güncel konuları yerli ve yabancı temsilciler değerlendirecek.

TÜRK DENİZ MEDYA