5 AYDIR GEMİDE MAHSUR KALAN 13 DENİZCİ EVLERİNE DÖNDÜ

5 AYDIR GEMİDE MAHSUR KALAN 13 DENİZCİ EVLERİNE DÖNDÜ

Filipinli 13 denizci; ITF’in girişimleri ile ülkelerine döndü.

adscode

 

Yangtze Harmony isimli terkedilmiş canlı hayvan gemisinde mahur kalan Filipinler vatandaşı 13 denizci Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF)’in girişimleri ile ailelerine kavuştu.

Yangtze Harmony isimli geminin sahipleri; geminin Ekim 2022’de ödenmemiş bir yakıt faturası nedeniyle Singapur’da tutuklanmasının ardından gemiyi ve mürettebatı terk etmişti. Armatör; mürettebata ödeme yapmamış ve eve dönmek isteyenlerin ücretlerini kendileri karşılamaları gerektiğini söylemişti. Nisan ayı itibariyle armatörün gemi personeline ödemesi gereken meblağ 430.000 dolara ulaştı.

Ayrıca; Hong Kong merkezli şirketin bir başka gemiyi daha terk ettiği ortaya çıktı. Yangtze Fortune isimli geminin mürettebatının da terk edildiği ortaya çıktı. Böylelikle armatörün toplam 43 mürettebata 1 milyon doları aşkın borcu olduğu kaydedildi. Yangtze Fortune isimli gemiye de acil onarımlar yapılmasının reddedilmesi nedeniyle Avustralya Federal Mahkemesi tarafından el konulması kararından sonra terk edilmişti.

ITF; bu süreçlerin ardından Avustralya’da el konulan Yangtze Fortune isimli geminin satılarak tüm mürettebatın maaşlarının ödenebilmesi için yasal süreç başlattı. Yasal sürecin önümüzdeki aylarda neticelenmesi bekleniyor.

HABERİN KAYNAĞI: TURKDENİZ.COM