5. ULUSLARARASI KAPIKAYAFEST BAŞLADI

5. ULUSLARARASI KAPIKAYAFEST BAŞLADI

Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali başladı.

adscode

Türkiye’nin her yerinden insanların gelerek ilgi gösterdiği festival, 5 gün 4 gece sürecek. Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri olan Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali'nde yamaç paraşütü ve acro şov gösterilerinin yanı sıra kano, jetski, ringo bot, dalış, tekne gezileri, zipline etkinliği, yelken kanat hedef şampiyonası, dağ bisikleti tırmanma yarışı, 16 km dağ koşusu, fotoğrafçılar maratonu gibi birçok ödüllü etkinlik yer alacak. Ayrıca “Cumhuriyet için uçabildiğin kadar uç” sloganıyla bu yıl ilk kez yapılacak bir etkinlik de düzenlenecek.

Festivalin açılışında konuşan Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, “Burası gerçek anlamda bir cazibe merkezi. İnsanların doğaya ve kültüre olan ihtiyacını Kapıkayafest’te karşıladığını görüyoruz” dedi.

“Kapıkaya Festivali marka değerimizin yükselmesine katkı sağlıyor”

Festivalin Samsun’a büyük katkı sağladığına değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, “Kültür, doğa, spor ve daha birçok aktiviteyi bir arada yaşatan Bafra’mızın nezih coğrafyasında böylesi bir festivalin hayata geçirilmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Samsun bölgenin merkezi. Anadolu’nun kuzeyinin güçlü bir noktası. Tarih ve doğa zenginliği noktasında da dünyanın ender lokasyonlarından bir tanesi. Bafra Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali’miz, marka değerimizin yükselmesine hatırı sayılır katkı sağlıyor. Emek veren herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“Samsun’da yaşayan insanlar olarak çok şanslı konumdayız”

Samsun’un doğa, tarih, şehir ve birçok alanda dünyanın en güzel ve yaşanabilir şehirlerinden biri olduğuna değinen Samsun Valisi Zülkif Dağlı ise, “Samsun olarak TEKNOFEST’ten itibaren bir dizi etkinlerimiz devam ediyor. Ülkemiz için son derece önemli olan Cumhuriyetimizin 100. yılı aynı zamanda Türkiye Yüzyılı demek. Türkiye Yüzyılı'nda hepimiz canla başla çalışacağız. Bu manada çok yönlü çalışmalarımız oluyor ve olmaya devam edecek. Bizler burada yaşayan insanlar olarak çok şanslı konumdayız. Bu potansiyeli realiteye dönüştürmek için gayret gösteriyoruz. Bu manada uluslararası nitelikteki Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali’ni oldukça önemsiyoruz. Karavan turizmini önemsediğimiz aşamada Kapıkayafest’deki karavan yoğunluğu dikkat çekici boyutta. Su sporları ve yamaç paraşütünün federasyon boyutunda desteklenmesi de oldukça önemli. Her yönüyle Samsun’umuza katkı sağladığına inandığımız böylesi bir organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılışa ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Ersan Aksu, İl Jandarma Komutanı Ömer Ersever, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, protokol üyeleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.