ABD DONANMASI, JAPONYA'NIN TERSANELERİNİ KULLANABİLECEK

ABD DONANMASI, JAPONYA'NIN TERSANELERİNİ KULLANABİLECEK

ABD Donanması Hint-Pasifik bölgesinde gemilerini hızlı bir şekilde tamir edebileceği bir dizi tamir ve bakım merkezi oluşturmak istiyor.

adscode

Hindistan Başbakanı Narendra Modi geçen hafta Washington'u ziyaret ettiğinde ABD Başkanı Joe Biden ile birlikte yayınladıkları ortak bildiride "Hindistan'ın ABD Donanması'nın ileri konuşlandırılmış varlıkları için bir bakım ve onarım merkezi olarak ortaya çıkmasını" memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

İki taraf özellikle Chennai'deki Larsen and Toubro Tersanesi, Mumbai'deki Mazagon Dock ve Goa'daki Goa Tersanesi ile gemi onarım anlaşmaları yapmak üzere görüşmelerde bulunduklarını duyurdu.

Ülkenin doğu ve batısındaki tersaneler, Çin'in denizaşırı tek üssü olan Cibuti'nin yanı sıra Pekin dostu Pakistan'daki Gwadar ve Sri Lanka'daki Hambantota limanlarındaki Çin donanma varlığına karşı koymaya yardımcı olacak.

Ancak ABD'nin Batı Pasifik'te, Tayvan Boğazı'na daha yakın bir onarım merkezine de ihtiyacı var.

Eğer bir Amerikan gemisi boğazda hasar görürse, en yüksek hızda San Diego'ya gitmesi 8,2 gün, Everett, Washington'a ulaşması ise 7,3 gün sürer. Bu arada Japonya'ya yelken açmak sadece bir gün kadar sürer ve donanma varlığının savaşa daha çabuk dönmesini sağlar.

Barış zamanında bile müttefik tersanelerinin kullanılması, aşırı kalabalık Amerikan tersanelerindeki darboğazları hafifletecek ve bakımı kolaylaştıracaktır. Çin'in filo büyüklüğü bakımından kendisini geride bırakarak dünyanın en büyük donanması haline gelmesiyle birlikte bu durum ABD Donanması için giderek daha önemli bir sorun haline gelmektedir.

Emekli bir koramiral ve Japonya Öz Savunma Filosu'nun eski komutanı olan Yoji Koda, Nikkei Asia'ya verdiği bir röportajda Japon tersanelerinin Amerikan savaş gemilerini tamir etmesinin ve ileride potansiyel olarak yeni gemiler inşa etmesinin ittifakı "güçlü bir tutkal" gibi güçlendireceğini söyledi.

Koda bu fikrin güçlü bir destekçisi ve konuyu ABD'li yetkililerle gayrı resmi olarak görüştü.

S: ABD için Batı Pasifik'teki gemileri tamir edebilmek neden önemlidir?

C: Tayvan Boğazı'nda ABD ile Çin arasında gelecekte yaşanabilecek olası bir çatışmada Amerikan gemileri ağır hasar görecektir. Bunların hızlı bir şekilde onarılması ve savaşa geri dönmeleri çok önemlidir. Bir Amerikan uçak gemisinin ileri konuşlandırıldığı tek yer olan Japonya bu rol için en uygun yerdir.

Bu arada Amerikan tersaneleri bakım gecikmeleriyle boğuşuyor. Uçak gemisi USS George Washington'un Japonya'daki ileri konuşlanmasının sona ermesinin ardından revizyonunun altı yıla yakın sürmesi, bakım birikimlerinin donanma operasyonlarını nasıl engellediğinin bir örneğidir.

S: Japonya'da ABD gemilerini tamir edebilecek kapasitede tersaneler var mı?

C: İşin üstesinden gelebilecek büyüklükte potansiyel olarak dört tersane var. Bunlar Nagasaki (Nagasaki ili), Yokohama (Kanagawa ili), Kure (Hiroşima ili) ve Tamano'da (Okayama ili) bulunmaktadır ve Mitsubishi Heavy Industries ve Japan Marine United tarafından işletilmektedir. Şu anda Öz Savunma Kuvvetleri için yapılan çalışmalarla meşguller ve yatırıma ihtiyaç duyacaklar.

S: Hindistan, ABD Donanması için bir bakım merkezi olarak hizmet vermeyi kabul etti.

C: ABD'nin Hint Okyanusu ve Batı Pasifik'te lojistik merkezlere ihtiyacı var. Hint Okyanusu'nda bu Hindistan olacaktır. Batı Pasifik'te ise Japonya ve Güney Kore olabilir. Japonya hiçbir şey yapmazsa, Güney Kore kesinlikle bu rolü üstlenecektir.

Lojistik ve bakım, Japonya'nın ittifaka katkıda bulunmasının en iyi yollarıdır. ABD'ye geri dönmek için gereken süreyi kısaltmak Amerikan donanması için son derece yararlı olacaktır. Japon tersanelerinde ABD için onarım yapılması ve potansiyel olarak yeni gemiler inşa edilmesi ABD-Japonya güvenlik ittifakı için güçlü bir tutkal görevi görecektir.

Japonya savunma harcamalarını gayri safi yurtiçi hasılasının %2'sine çıkaracaktır. Bu harcama ittifakın tutkalını güçlendirecek projelere harcanmalıdır.

HABERİN KAYNAĞI: GDH.DIGITAL