Adil Karaismailoğlu: "Kanal İstanbul ile orta koridor hedefimiz daha da güçlenecek"

Adil Karaismailoğlu: "Kanal İstanbul ile orta koridor hedefimiz daha da güçlenecek"

Bir dizi ziyaret ve açılışa katılmak üzere Mardin'e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul ile orta koridor hedeflerinin daha da güçleneceğini söyledi.

Mardin’e gelen Bakan Karaismailoğlu’nun ilk durağı Mardin Valiliği oldu. Valilik Şeref Defterinin imzalanmasının ardından Mardin Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Bakan Karaismailoğlu'na plaket takdim etti. Valilik ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Karaismailoğlu, burada açıklamalarda bulundu. Mardin-Midyat yolunun temel atma töreni vesilesiyle burada olduklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Bugün, doğunun incisi, kadim geçmişi ile tüm dünyanın göz bebeği olan Mardin ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve bölgenin daha hızlı kalkınmasını katkı sunacak, sürücülerimizin seyir güvenliğini artıracak, çevre iller ile bölge halkımızın ticaretine değer katacak Mardin - Midyat yolunun temel atma töreni vesilesiyle bir aradayız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’nin dört bir yanında ulaşım ve haberleşme alanında önemli yatırımlar ve altyapı projelerini hayata geçirip, temellerini attık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Bakanlığın bütün personelinin güçlü azim ve motivasyonu ile milli bağımsızlık ve milli ekonomi hedeflerini destekleyen bütünsel kalkınmayı sağlamak için durmaksızın çalıştıklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “AK Parti hükümetleri döneminde Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen yatırımlarımız sonucunda ülkemizin kat ettiği gelişmeyi görmek bizleri mutlu ediyor, daha fazlasını yapmak için cesaretlendiriyor. Milletimizin bize verdiği yetki ile bugün Türkiye’yi dünyanın lider lojistik güçlerinden biri haline getirmek için kara yolları ve hava yollarında kat ettiğimiz gelişmeyi, demir yolları ve deniz yollarında da sağlıyoruz” diye konuştu.

“Mardin, her daim barış ve hoşgörünün ilim ve hikmetin ana vatanı olmuştur”

Küresel bir vizyonla attıkları bu adımların olmazsa olmazının her ilde gerçekleştirdikleri yatırımlarla bütünsel kalkınmanın hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz Filyos Limanı ve çalışmaların sürdüğü Rize İyidere Lojistik Limanı ile, Doğu - Batı ve Kuzey - Güney ekseninde oluşturacağımız orta koridor ile Türkiye yeni, küresel bir lojistik üs haline dönüşecek. Kanal İstanbul ile birlikte, orta koridor hedefimiz daha da güçlenecek. Mardin’e gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız her yatırım da gerek bölge gerekse ülkemiz önem arz ediyor. Engin bir denizi andıran Mezopotamya Ovasının kıyısında, dağ yamacına yerleşmiş bir mücevher gibi duran bu eşsiz şehir. Birbiri ile iç içe geçmiş camileri, kiliseleri, medreseleri ve manastırları ile Mardin, her daim barış ve hoşgörünün ilim ve hikmetin ana vatanı olmuştur. Farklı dillerden, dinlerden ve mezheplerden insanların buluştuğu, kültürlerin kaynaştığı, maneviyatı gelişmiş bambaşka bir coğrafyadır. Telkari ustaları, bakır ustaları, taş ustaları adeta nakış nakış işlemişler bu kenti. Ancak, ne yazık ki çok kültürlü yaşamı ve maneviyatıyla yalnızca bizlerin değil, dünyanın göz bebeği kadim Mardin, 2003 yılına kadar hak ettiği hizmetlerden uzak bırakılmıştır” şeklinde konuştu.