ADVANTAGE TANKERS, 158.000 DWT'LİK ÜÇ GEMİ İNŞA ETTİRİYOR

ADVANTAGE TANKERS, 158.000 DWT'LİK ÜÇ GEMİ İNŞA ETTİRİYOR

Advantage Tankers, Güney Koreli bir tersane 158.000 DWT’lik üç geminin inşası için bir niyet mektubu (LOI) imzaladı.

adscode

Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Geden Line sahibi Mehmet Emin Karamehmet’in kızı Gülsün Nazlı Karamehmet Williams'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Advantage Tankers, filoyu büyütüyor. Cenevre merkezli şirket, Güney Koreli bir tersane ile üç gemi inşası için görüşüyor.

Tugrul Togköz, Cenevre merkezli şirketin, 158.000 dwt'lik üç geminin inşası için bir niyet mektubu (LOI) imzaladığını açıkladı. Tersane ile teknik görüşmelerin yapılmasının ardından nihai sözleşmenin imzalanması planlanıyor.

Advantage Tankers, piyasanın en karlı dönemlerinden birinin yaşandığı 2019 yılında, VLCC (Very Large Crude Carrier) pazarına giriş yapan ilk Türk şirket olmuştu.

VLCC, tanker piyasasındaki en büyük ikinci gemi segmentini oluşturuyor. Son olarak bu yıl filoya katılan iki gemi ile şiretin filosundaki VLLC tanker sayısı 6’ya çıkmış oldu.

Filoda 20’den fazla gemi var

2014 yılında Marshall Adaları Cumhuriyeti'nde kurulan Advantage Tankers’in merkez ofisi Cenevre’de bulunuyor. Şirketin Londra’da da bir ofisi var. Çoğunluk hissesi Mehmet Emin Karamehmet’in Kızı olan şirketin Gülsün Nazlı Karamehmet Williams'a ait olan şirketin filosunda ham petrol gemisi, aframax, suezmax, VLCC, dört DF VLCC ve kimyasal ürün tankerinden oluşan 20’den fazla gemi bulunuyor.

EKONOMİM