ANADOLU amfibi hücum gemisine konuşlu Bayraktar TB3 S/İHA’nın görüntüsü paylaşıldı

ANADOLU amfibi hücum gemisine konuşlu Bayraktar TB3 S/İHA’nın görüntüsü paylaşıldı

Haluk Bayraktar ANADOLU LHD konuşlu Bayraktar TB3 SİHA’yı paylaştı.

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Zirvesi’nde konuşan Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ilk ANADOLU amfibi hücum gemisine konuşlu Bayraktar TB3 S/İHA’ya dair görüntü paylaştı.

Haluk Bayraktar ilgili olarak, “Bunu ilk defa gösteriyorum sadece bir resim olarak göstereceğim. Sedef Tersanesi tarafından üretimi yapılan Anadolu havuzu çıkarmak gemimizde ki Bayraktar TB 3’ün aslında iniş ve kalkış konseptini gösteren bir resim. O da hızlı bir şekilde devam ediyor çok güzel bir proje olacak ve gerçekten özellikle Deniz kuvvetlerimize önemli katkı sunacağını değerlendiriyorum.” ifadelerinde bulundu.

Paylaşılan görüntüde Bayraktar TB3 hava aracının kalkış için bir fırlatma sistemine sahip olduğu görülüyor. Ayrıca hava aracından uydu haberleşme terminali SATCOM için çıkıntı olduğu da görülüyor. SATCOM sayesinden Bayraktar TB3 hava aracı uzun menzilde, görüş hattı dışında da görev icra edebilecek.

Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, İCTİMAİ TV ile gerçekleştirdiği mülakatta Bayraktar TB3 SİHA “platformunun” yaklaşık 1.200 kilogram ağırlığında olacağını ifade ederken, “Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip / kalkan ve yani gemilere platformlarına da inip kalkan o sınıfta benzeri olmayan bir uçak da geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, biraz daha ağır 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar da taşıyabiliyor.” ifadelerinde bulunmuştu.

Bayraktar TB3 SİHA sistemi programına ilişkin bir diğer resmi açıklama SSB İsmail Demir tarafından yapıldı. SSB İsmail Demir Mart 2021’in başında NTV’ye verdiği röportajda da Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağını ifade etmişti. Demir açıklamasında, “Anadolu’ya iniş/kalkış yapan İHA, onun için özel tasarlanan TB2’ler ve diğer sabit kanatlı platformlar söz konusu. Anadolu’yu SİHA gemisi yapmak gündemde.” ifadelerinde bulunmuştu.

TCG Anadolu LHD’nin bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisine dönüştürülmesi sürecinde katlanabilir kanatlara sahip olacak 30 ila 50 arasındaki Bayraktar TB3 SİHA platformu gemiye konuşlandırılacak. Bayraktar TB3 SİHA sistemleri TCG Anadolu’nun güvertesini kullanarak iniş-kalkış yapabilecek. TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade edilmektedir.

Kaynak: Defenceturk.net